Podsumowanie spotkania grupy FTPMaster

Członkowie grupy FTPMaster, odpowiedzialnej za repozytorium Debiana, odbyli w esseńskim LinuxHotel spotkanie w ostatnim tygodniu października. Spotkanie było bardzo owoce — w jego trakcie przepisano ponad połowę kodu programów i skryptów używanych do zarządzania archiwum Debiana, przedyskutowano też różne zaległe tematy.

Podsumowanie części z tych tematów grupa zamieściła w wiadomości na liscie debian-devel-announce. Poniżej znajduje się tłumaczenie najważniejszych punktów.
więcej »

Dodany: 15 lis 2009 o 22:27
przez: azhag

Nowe instalatory Debiana GNU/Hurd

Philip Charles stworzył w minionym miesiącu nowe płyty instalacyjne Debiana GNU/Hurd z serii L. Najnowsza wersja instalatora stanowi olbrzymi krok ku instalacji Hurda bezpośrednio, bez konieczności użycia linuksowego instalatora.

Udostępnione zostały dwa obrazy ISO — minimalne CD z instalatorem oraz DVD zawierające dodatkowo ponad 4 GB pakietów — oraz archiwum zawierające obraz systemu.
więcej »

Dodany: 07 lis 2009 o 20:08
przez: azhag

Cupt w wersji niezależnej od Perla

Eugene Lyubimkin, autor Cupta — alternatywnego interfejsu APT-a, opublikował na blogu dobrą wiadomość dla użytkowników zatroskanych dużą liczbą zależności swojego programu. Ich mnogość mogła uniemożliwiać instalację na bardzo ograniczonych systemach.

Dzięki zastosowaniu narzędzia PAR Lyubimkin stworzył wersję Cupta niemal całkowicie niezależną od pakietów Perla — jedyną dodatkową zależnością jest libcurl3-gnutls, nie jest wymagany nawet pakiet perl-base.
więcej »

Dodany: 05 lis 2009 o 09:47
przez: azhag

grml 2009.10 wydany

Wydanie nowej stabilnej wersji LiveCD grml — oznaczonej numerem 2009.10, o nazwie kodowej „ Hello-Wien ” — ogłosił na deweloperskim blogu Michael Prokop, lider projektu. System dostępny jest dla architektur x86 oraz amd64, dla każdej w trzech odmianach: pełnej, średniej oraz małej.

grml to narzędziowy system typu LiveCD (uruchamianym bezpośrednio z płyty), bazuje na niestabilnej gałęzi Debiana. Istnieje również możliwość instalacji na pamięci USB lub twardym dysku Na płycie znajduje się oprogramowanie przeznaczone głównie dla administratorów oraz użytkowników narzędzi tekstowych. grml może być używany jako system ratunkowy, do diagnozowania systemów/sieci lub jako zwykłe środowisko pracy. W pełnej wersji zawiera ponad 2 GB programów oraz dokumentacji.
więcej »

Dodany: 31 paź 2009 o 09:02
przez: azhag

Aktualizacja systemu bez dostępu do sieci dzięki apt-offline

Ritesh Sarraf wydał niedawno wersję 0.9.4 narzędzia apt-offline (dawniej pypt-offline ), które umożliwa aktualizację systemu bez konieczności połączenia z siecią. Jest to pierwsze wydanie, które znalazło się w repozytorium Debiana.

Program na maszynie niepodłączonej do sieci zbiera w pojedynczym pliku informacje konieczne do wykonania aktualizacji, następnie na innej maszynie wykorzystuje je do pobrania danych. Dane te — po przeniesieniu na maszynę pozbawioną dostępu do sieci np. na dysku USB — mogą zostać wykorzystane do wykonania aktualizacji.
więcej »

Dodany: 28 paź 2009 o 11:23
przez: azhag

Aptitude 0.6.0.1 z interfejsem GTK+ wydany

Daniel Burrows wydał nową wersję menedżera pakietów aptitude. Jest to pierwsze stabilne wydanie wyposażone również w graficzny interfejs użytkownika.

Nowy aptitude posiada trzy interfejsy: wiersz poleceń, tekstowy interfejs ncurses oraz graficzny interfejs GTK+. Ten ostatni dostępny jest po zainstalowaniu pakietu aptitude-gtk, który 25 października został umieszczony w repozytorium gałęzi niestabilnej Debiana. Wg opisu pakietu jest to w dalszym ciągu eksperymentalny interfejs, możliwe jednak, że adnotacja ta została pozostawiona przez niedopatrzenie, po wersjach rozwojowych z repozytorium experimental.
więcej »

Dodany: 26 paź 2009 o 12:07
przez: azhag

Eeebuntu zmienia system bazowy na Debiana

Deweloperzy Eeebuntu ogłosili decyzję o zmianie podstawy z Ubuntu na Debiana w wersji niestabilnej, począwszy od przyszłego wydania 4.0

Decyzja podyktowana jest trudnościami z ustabilizowaniem i dostosowaniem Ubuntu, które — wg twórców Eeebuntu — jest z wydania na wydanie coraz gorsze jakościowo, oraz niesatysfakcjonującym cyklem wydawniczym dystrybucji-matki. Steve Wood w ogłoszeniu na forum napisał: Ubuntu przysparza coraz więcej problemów przy dostosowaniu z każdym wydaniem, a jeśli Debian unstable jest odpowiedni dla Ubuntu, to z pewnością jest odpowiedni dla nas [Eeebuntu — przyp. red.]
więcej »

Dodany: 21 paź 2009 o 20:02
przez: azhag

Wiadomości od deweloperów jądra w Debianie

Zespół odpowiedzialny za jądro odbył ostatnio serię osobistych spotkań podczas konferencji Linux Plumbers Conference. Liderowi Debiana udało się sprawić, aby wszyscy członkowie zespołu stawili się na spotkaniu, obecna była również reprezentacja zespołu odpowiedzialnego za wydania.

Podczas konferencji członkowie zespołu odpowiedzialnego za jądro mogli porozumieć się z deweloperami Linuksa oraz członkami analogicznych zespołów z innych dystrybucji. Spotkanie przedstawicieli Debiana trwało ponad cztery dni, w tym czasie przedyskutowano wiele tematów. Pełne sprawozdanie zamieszczono na liście debian-kernel, poniżej znajduje się streszczenie.
więcej »

Dodany: 21 paź 2009 o 13:38
przez: azhag

Wstępna data zamrożenia Squeeze oraz prośba o pomoc w pracach nad wydaniem

Zespół odpowiedzialny za wydania Debiana zaproponował na liście debian-devel-announce aby proces zamrożenia repozytorium nowego wydania rozpocząć w marcu 2010 r. Jednocześnie zaapelował do deweloperów oraz opiekunów pakietów o pomoc w pracach związanych z nowym wydaniem.

Podjęcie decyzji o terminie zamrożenia repozytorium nie było łatwe, przez co ogłoszenie nowego harmonogramu — początkowo zapowiadane na wrzesień - opóźniło się. Podczas ustalania nowej daty pod uwagę wzięte zostały opinie deweloperów, zbierane drogą elektroniczną (IRC, e-mail) oraz podczas osobistych spotkań, a także plany względem wydania, których część stanowi prawdziwe wyzwanie.
więcej »

Dodany: 19 paź 2009 o 11:10
przez: azhag

Wprowadzenie do projektu tłumaczeń opisów pakietów

Yantar, Mickul oraz Swamper w artykule na portalu JakiLinux.org przedstawili DDTP — projekt tłumaczeń opisów pakietów Debiana. Pokazali również w jaki sposób samemu zaangażować się w to przedsięwzięcie.

W artykule znaleźć można informacje o celach projektu, sposobie w jaki funkcjonuje oraz o tym jak do niego dołączyć — do czego autorzy gorąco zapraszają.
więcej »

Dodany: 17 paź 2009 o 21:27
przez: azhag

Strona: 1 265 66 67 68 69 70 71