Debian najlepszą dystrybucją serwerową 2009 r. wg użytkowników LinuxQuestions.org

Serwis LinuxQuestions.org jak co roku przeprowadził serię ankiet odnośnie preferencji użytkowników względem dystrybucji, aplikacji, itp. Debian po raz kolejny został wybrany najlepszym systemem serwerowym.

W klasyfikacji serwerowych dystrybucji Linuksa Debian utrzymał piastowaną od kilku lat pierwszą pozycję. W tym roku zdobył nieco ponad 24% głosów (spadek o 1 punkt procentowy względem ubiegłorocznego konkursu). Kolejne pozycje zajęli: Slackware (blisko 22%, wzrost o 1,5 punktu) CentOS (15,5%, rok temu osiągnął podobny wynik, w tym wyprzedził Ubuntu LTS).
więcej »

Dodany: 12 lut 2010 o 21:35
przez: azhag

27-28 luty: weekend łatania GNOME w Debianie

Wielkie łatanie GNOME w Debianie odbędzie się w dniach 27-28 luty. Josselin Mouette, w imieniu zespołu opiekunów tego środowiska, zaprasza do uczestnictwa w akcji.

Do wzięcia udziału w akcji, która ma na celu zmniejszenie ogromnej liczby błędów zgłoszonych wobec GNOME, proszone są wszystkie osoby zainteresowane środowiskiem GNOME, które w ostatni weekend lutego mają wolny czas. Wg Mouette'a nie są wymagane specjalne umiejętności — ochotnicy otrzymają na kanale #debian-gnome wszelkie potrzebne informacje.
więcej »

Dodany: 12 lut 2010 o 20:52
przez: azhag

Wydanie Squeeze opóźnione?

Termin wydania Debiana 6.0 Squeeze jest zagrożony, napisał na liście debian-devel-announce Marc Brockschmid z zespołu ds. wydań.

Zgodnie z przyjętym planem obecna testowa gałąź Debiana miala zostać zamrożona w marcu br., jednak aktualna liczba błędów krytycznych dla wydania (RC, release critical ) czyni ów plan wysoce nierealnym. Zespół ds. wydań chciał — korzystając z nabytych doświadczeń — rozpocząć proces mrożenia testinga gdy wartość błędów RC spadnie poniżej 300. Obecnie — zależnie od licznika — ich liczba wynosi od ok. 500 (wg bts.turmzimmer.net ) do ok. 750 (wg bugs.debian.org/release-critical/ ).
więcej »

Dodany: 11 lut 2010 o 22:01
przez: azhag

Graficzny instalator Debiana uratowany

Migracja graficznego instalatora Debiana z DirectFB na X11 została prawie zakończona, poinformował na liście dyskusyjnej debian-boot Cyril Brulebois. Tym samym niedawne niebezpieczeństwo końca graficznego trybu instalatora została zażegnana.

Testowe wersje nowego instalatora, tylko dla architektury amd64, można pobrać ze strony people.debian.org/~kibi/di-x11/. Większość prac wymaganych do migracji na X11 została zakończona, pozostało tylko kilka drobnych poprawek.
więcej »

Dodany: 11 lut 2010 o 21:34
przez: azhag

Prezentacja: relacje między Debianem a Ubuntu

Lucas Nussbaum upublicznił slajdy ze swojego wykładu na temat relacji Debiana oraz Ubuntu, który wygłosił na ostatniej konferencji FOSDEM

Lucas Nussbaum jest wieloletnim deweloperem zarówno Debiana oraz Ubuntu, zaangażowanym w zacieśnianie kontaków między oboma projektami. Dzięki temu z autopsji zna stosunki między nimi panujące. W swoim obszernym wykładzie przedstawił modele rozwoju obu dystrybucji oraz wyjaśnił na jakich płaszczyznach (m.in. przepływ pakietów, rozwiązywanie błędów) oraz w jakim stopniu ze sobą współpracują. Opisał również w jakim stopniu Debian i Ubuntu zależą od siebie i na jakich płaszczyznach odnoszą korzyści wynikające ze współpracy, a na jakich Debian lub Ubuntu mogą tracić.
więcej »

Dodany: 11 lut 2010 o 14:39
przez: azhag

DebConf10: rejestracja otwarta

Deweloperzy Debiana mogą rejestrować swój udział w dziesiątej edycji DebConf, corocznej konferencji Debiana.

Konferencje będzie miała miejsce w Nowym Jorku, między 1-7 sierpnia, na miejsce będzie można przybywać od 15:00 31 lipca, wyjazd planowany jest do godz. 11:00 8 sierpnia. Impreza poprzedzona będzie, w dniach 25-31 lipca, warsztatami DebCamp. Osoby zainteresowane otrzymywaniem ogłoszeń dotyczących konferencji, proszone są o zasubskrybowanie listy debconf-announce.
więcej »

Dodany: 04 lut 2010 o 08:30
przez: azhag

Styczniowe wiadomości nt. Hurda

Powstanie projektu Arch Hurd, przygotowania do konferencji FOSDEM, praca naukowa o technologii Mobile Objects w systemie Hurd.

W ostatnim miesiącu ukazała się pierwsza działająca wersja systemu Arch GNU/Hurd, kolejnej — obok Debiana — dystrybucji Hurda. Już teraz projekt Arch Hurd udostępnia 66% oprogramowania dostępnego w debianowym wydaniu Hurda.
więcej »

Dodany: 01 lut 2010 o 20:11
przez: azhag

Czwarta aktualizacja Debiana 5.0 Lenny

Projekt Debian ma przyjemność ogłosić wydanie czwartej aktualizacji stabilnej edycji Debiana GNU/Linux 5.0 („Lenny”). W jej skład wchodzą głównie poprawki bezpieczeństwa, w tym kilku poważnych problemów.

Aktualizacja nie oznacza nowego wydania Debiana 5.0, jedynie uaktualnia część pakietów wchodzących w jego skład. Nie ma potrzeby pozbywać się starych płyt z Lenny'ym, wystarczy zaktualizować zainstalowany system korzystając z serwera lustrzanego.
więcej »

Dodany: 31 sty 2010 o 13:38
przez: azhag

Przyszłość graficznego instalatora zagrożona [aktualizacja]

Obecny status graficznego instalatora Debiana jest bardzo niepokojący, zauważa w blogowej notce Josselin Mouette. Biblioteka GTK+ w wersji z aktualnej gałęzi testowej (2.18, wkrótce 2.20) posiada poważne błędy w module DirectFB, które czynią ją niezdatną dla instalatora. Z tego powodu pierwsze wydanie alfa instalatora nie będzie posiadało graficznego trybu.

O ile — jak pisze Mouette — „ktoś czegoś nie zrobi”, graficzny instalator Debiana może zakończyć swoją karierę. Oprócz oczywistych konsekwencji, oznaczałoby to również koniec obsługi niektórych lokalizacji: indyjskich, tajskiej, amharskiej i wszystkich o kierunku pisma od prawej do lewej. Z tego powodu deweloper Debiana apeluje o ocalenie trybu graficznego trybu instalatora. Podsuwa w tym celu kilka propozycji:
więcej »

Dodany: 30 sty 2010 o 17:14
przez: azhag

Wydanie 4.0 Debiana od 15 lutego bez wsparcia bezpieczeństwa

Wsparcie bezpieczeństwa Debiana 4.0 „Etch” zostanie zakończone 15 lutego 2010 r., tj. rok po wydaniu Debiana 5.0 „Lenny” oraz blisko trzy lata po wydaniu starej wersji.

Projekt Debian jest dumny, że może wspierać stare wydanie systemu tak długi okres, nawet przez rok po wydaniu nowej wersji. Użytkownicy oraz dystrybutorzy otrzymali dużo czasu na aktualizację starych instalacji do bieżącego wydania.
więcej »

Dodany: 22 sty 2010 o 19:17
przez: azhag

Strona: 1 264 65 66 67 6870 71