Przejdź to tekstu

Wiadomości

Postępy prac nad rozwojem portu kFreeBSD

Zespół odpowiedzialny za wydania Debiana z dumą ogłasza, że port Debiana z jądrem FreeBSD zasłużył na traktowanie jako równoważne z innymi oficjalnymi portami. Zgodnie z planem, nadchodząca edycja — oznaczona nazwą kodową „Squeeze” — będzie pierwszą dystrybucją Debiana, która zostanie wydana z jądrami Linuksa oraz FreeBSD.

Architektura kFreeBSD dla procesorów AMD64/Intel EM64T oraz i386 jest obecnie oficjalna. Uciążliwe błędy jej dotyczące będą traktowane jako krytyczne dla wydania, tak samo jak błędy na innych architekturach, takich jak armel czy i386. Problem jest uznawany za krytyczny dla wydania, jeśli dany pakiet nie buduje się lub nie działa prawidłowo na którejś architekturze. więcej »

Dodany przez azhag, 07 paź 2009 o 20:43 | Komentarze [0]


Statystyki narodowe deweloperów Debiana

Christian Perrier opublikował statystyki deweloperów Debiana w ujęciu narodowym.

Tabela obejmuje liczbę ludności w danym kraju, liczbę aktywnych oraz wszystkich deweloperów, a także ich procentowy udział w przeliczeniu na milion obywateli. więcej »

Dodany przez azhag, 01 paź 2009 o 11:08 | Komentarze [4]


Ostrzeżenie: nie aktualizuj Nautilusa do wersji 2.28.0-1 w Sidzie

Josselin Mouette, deweloper Debiana odpowiedzialny m.in. za środowisko GNOME, ostrzega przed aktualizacją menedżera plików Nautilus do wersji 2.28.0-1.

Aby jak najszybciej wyeliminować błąd #545254, deweloper dodał nową wersję Nautilusa do repozytorium — zrobił to jednak nieco zbyt wcześnie. Użytkownicy, którzy jeszcze nie zaktualizowali pakietu do wersji 2.28.0-1, proszeni są o nierobienie tego! więcej »

Dodany przez azhag, 24 wrz 2009 o 13:58 | Komentarze [4]


Ankieta: Możliwość instalacji kilku wersji Iceweasela równocześnie?

Mike Hommey, deweloper Debiana, poprosił o komentarze na temat wprowadzenia możliwości równoległej instalacji dwóch (lub więcej) wersji przeglądarki Iceweasel (opartej — z niewielkimi modyfikacjami — na kodzie źródłowym Firefoksa).

Hommey pyta czy istnieje duże zapotrzebowanie na możliwość instalacji więcej niż jednej wersji Iceweasela (np. 3.0 i 3.5) równocześnie. Jeśli tak — rozważy wprowadzenie takiej sposobności. więcej »

Dodany przez azhag, 16 wrz 2009 o 08:28 | Komentarze [10]


Nagrania wideo z DebConf9

Materiały wideo z zarejestrowanymi wystąpieniami z ostatniej konferencji Debiana dostępne są do pobrania.

Obecnie tylko nagrania o niskiej jakości są (prawie) kompletne. Brakuje jeszcze filmu z rozpoczęcia imprezy — Welcome to DebConf 9, ze względów licencyjnych (muzyka użyta w filmie dostępna jest na licencji CC BY-NC-ND, która nie zezwala na użycie w nagraniu), oraz prezentacji Debian por dentro, ze względów technicznych. Te dwa nagrania powinny być udostępnione wkrótce. więcej »

Dodany przez azhag, 14 wrz 2009 o 08:36 | Komentarze [3]


Przyszłość mechanizmu startowego w Debianie

Petter Reinholdtsen, Kel Modderman oraz Armin Berres przedstawili na liście dyskusyjnej debian-devel-announce plany względem procesu uruchamiania systemu. Poniżej znajduje się tłumaczenie ich wiadomości.

W ciągu ostatnich kilku lat, mechanizm startowy w Debianie stopniowo ulegał pogorszeniu w wyniku zmian w jądrze Linuksa, które czyniły je coraz bardziej zależnym od zdarzeń. Dla przykładu jądro i jego sterowniki nie blokują już wszystkich operacji podczas wykrywania dysków, interfejsów sieciowych oraz innego sprzętu, przez co stary model uruchamiania systemu w Debianie — niegdyś niezawodny — stał się bardziej wrażliwy. Podczas obecnej sekwencji startowej, często brakuje plików urządzeń w /dev/ gdy fsck lub mount ich szuka, sieć jest nieosiągalna gdy mechanizm startowy usiłuje zamontować zasób NFS, ponieważ interfejsy sieciowe za późno się uruchomiły lub brakuje urządzeń dźwiękowych gdy ustawienia audio powinny być utworzone. Podstawą problemu jest obecny — sekwencyjny — mechanizm startowy Debiana, rozwiązanie musi tę podstawę obejść. Uważamy, że rozwiązaniem jest migracja na proces uruchamiania systemu oparty o zdarzenia. więcej »

Dodany przez azhag, 05 wrz 2009 o 22:23 | Komentarze [2]


Trzecia aktualizacja Lenny'ego

Projekt Debian ma przyjemność ogłosić wydanie trzeciej aktualizacje stabilnej edycji Debiana GNU/Linux 5.0 („Lenny”). W jej skład wchodzą głównie poprawki bezpieczeństwa, w tym kilku poważnych problemów.

Aktualizacja nie oznacza nowego wydania Debiana 5.0, jedynie uaktualnia część pakietów wchodzących w jego skład. Nie ma potrzeby pozbywać się starych płyt z Lenny'ym, wystarczy zaktualizować zainstalowany system korzystając z serwera lustrzanego, żeby zainstalować zaktualizowane przestarzałe pakiety. więcej »

Dodany przez azhag, 05 wrz 2009 o 11:46 | Komentarze [0]


GRUB 2 jako domyślny program rozruchowy

GRUB 2 stał się domyślnym programem rozruchowym w Debianie, począwszy od aktualizacji pakietu grub do wersji 0.97-58 w rozwojowej gałęzi systemu. Całkowite przejście na nową wersję GRUB-a powinno nastąpić z wydaniem Squeeze'a.

Decyzja ta nie jest jeszcze ostateczna. Zespół odpowiedzialny za rozwój GRUB-a w Debianie czeka na odzew w związku z tą zmianą. Przede wszystkim prosi o testowanie nowej wersji programu rozruchowego i zgłaszanie wszelkich znalezionych problemów. więcej »

Dodany przez azhag, 04 wrz 2009 o 23:18 | Komentarze [3]


APT2 - nowa implementacja APT-a

Julian Klode, deweloper Debiana, ogłosił rozpoczęcie prac nad projektem APT2, który ma być zastępnikiem obecnej implementacji menedżera pakietów.

APT2 skupia się na warstwie bibliotecznej — głównym celem jest stworzenie biblioteki służącej do pracy z repozytoriami oraz pakietami Debiana, dopiero ta biblioteka zostanie wykorzystana w kilku aplikacjach. Takie podejście różni się od tradycyjnego APT-a, który koncentruje się na warstwie programowej. więcej »

Dodany przez azhag, 28 sie 2009 o 12:07 | Komentarze [0]


Szesnaste urodziny Debiana

Szesnaście lat temu powstał Debian. Z tej okazji obchodzimy dziś Dzień Debiana.

Historia Debiana zaczęła się kręcić 16 sierpnia 1993 roku. Tego dnia Ian Murdock — założyciel Projektu — wysłał na grupę dyskusyjną comp.os.linux.development ogłoszenie o rozpoczęciu prac nad „Debian Linux Release”. Bodźcem do działania była, historyczna już, dystrybucja SLS — Murdock rozczarowany nią, postanowił rozpocząć własny projekt. więcej »

Dodany przez azhag, 16 sie 2009 o 00:14 | Komentarze [5]


Strona: 1 261 62 63 64 65 66 67