Przejdź to tekstu

Wiadomości

Google wybrało Debiana jako bazę dla swojej wewnątrzfirmowej dystrybucji Linuksa

Google utrzymuje własną dystrybucję Linuksa na swoje wewnętrzne potrzeby. Do tej pory jako bazę wykorzystywało Ubuntu, jednak teraz ma się to zmienić.

Od wielu lat tysiące pracowników Google wykorzystywało do pracy Goobuntu, które oparte było o kolejne, stabilne wydania Ubuntu o przedłużonym wsparciu (LTS). Po ponad 5 latach wykorzystywania Goobuntu, Google postanowiło zastąpić je dystrybucją gLinux, którą Google buduje na bazie testowej gałęzi Debiana. Sama informacja o przejściu na gLinuksa nie jest nowa, ogłoszone to zostało już na DebConf`17, ale nie wywołało to wówczas rozgłosu. Możecie obejrzeć nagranie online, część poświęcona gLinux rozpoczyna się po 12-stej minucie. Google planuje przekazywać wszelkie poprawki z powrotem do głównej gałęzi Debiana, zatem na migracji Google skorzystamy my wszyscy - użytkownicy i developerzy Debiana.:-) więcej »

Dodany przez Tor, 18 sty 2018 o 00:49 | Komentarze [1]


Debian "Stretch": trzecia aktualizacja 'point release' (9.2 → 9.3)

W dniu 9. Grudnia, 2017 roku ukazała się trzecia, od oficjalnego wydania (17. Czerwca 2017 r.) aktualizacja, tzw. "point release", dla Stabilnej wersji, oznaczonej numerem 9. (nazwa kodowa "Stretch"). Uzupełnione zostały głównie poprawki związane z bezpieczeństwem, wydane do czasu tej aktualizacji wraz z kilkoma korektami dot. poważnych problemów w bieżącym wydaniu. Należy pamiętać, że owa aktualizacja nie jest kolejnym, nowym wydaniem systemu Debian.

U żytkownicy, którzy na bieżąco uaktualniają swój system (via security.debian.org ), nie będą musieli aktualizować dużej ilości pakietów. Niemniej nowe, zaktualizowane obrazy płyt CD/DVD, które zawierają wszystkie zmiany wprowadzone w wyniku tej aktualizacji, dostępne są do pobrania (zob. Oficjalne obrazy - " stable " oraz odpowiednie dla wypróbowania systemu Debian - Obrazy "live".) więcej »

Dodany przez remi, 09 gru 2017 o 14:57 | Komentarze [2]


Debian "Jessie": kolejna aktualizacja 'point release' (8.9 → 8.10)

W dniu 9. Grudnia, 2017 roku ukazała się kolejna - dziesiąta - aktualizacja, tzw. "point release", dla wydania oldstable, oznaczonego numerem 8 (nazwa kodowa "Jessie"). Uzupełnione zostały głównie poprawki związane z bezpieczeństwem, wydane do czasu tej aktualizacji wraz z kilkoma korektami dot. poważnych problemów w bieżącym wydaniu. Należy pamiętać, że owa aktualizacja nie jest kolejnym, nowym wydaniem systemu Debian.

U żytkownicy, którzy na bieżąco uaktualniają swój system (via security.debian.org), nie będą musieli aktualizować dużej ilości pakietów. Ponieważ Debian 8. został zastąpiony przez Debiana 9. ("Stretch") niektóre z obrazów instalacyjnych mogą nie być już dostępne lub mogą nie działać, więc aby zainstalować wydanie 8.10, należy pobrać dowolny z obrazów: debian-installer. Nie ma, będących do dyspozycji obrazów płyt CD/DVD, które zawierałyby wszystkie zmiany wprowadzone jako efekt tej aktualizacji. Dostępne do pobrania, są natomiast obrazy z poprzedniego wydania "point release", tj. 8.9 (zob. Oficjalne obrazy - " oldstable ". Więcej informacji: Debian Archive/Current Releases więcej »

Dodany przez remi, 09 gru 2017 o 14:56 | Komentarze [0]


Debian "Stretch": druga aktualizacja 'point release' (9.1 → 9.2)

W dniu 7. Października, 2017 roku ukazała się druga, od oficjalnego wydania, aktualizacja, tzw. "point release", dla Stabilnej wersji, oznaczonej numerem 9. (nazwa kodowa "Stretch"). Uzupełnione zostały głównie poprawki związane z bezpieczeństwem, wydane do czasu tej aktualizacji wraz z kilkoma korektami dot. poważnych problemów w bieżącym wydaniu. Należy pamiętać, że owa aktualizacja nie jest kolejnym, nowym wydaniem systemu Debian.

U żytkownicy, którzy na bieżąco uaktualniają swój system (via security.debian.org ), nie będą musieli aktualizować dużej ilości pakietów. Niemniej nowe, zaktualizowane obrazy płyt CD/DVD, które zawierają wszystkie zmiany wprowadzone w wyniku tej aktualizacji, dostępne są do pobrania (zob. Oficjalne obrazy - " stable " oraz odpowiednie dla wypróbowania systemu Debian - Obrazy "live".) więcej »

Dodany przez remi, 08 paź 2017 o 15:55 | Komentarze [3]


Pojawiły się nagrania z DebConf17

W dniach od 6 do 12 sierpnia, w Montrealu, odbył się siedemnasty już DebConf.

Dostępne były rozpiski tematów, teraz jednak, dzięki Debian Video Team, możemy poznać również przebieg prelekcji. więcej »

Dodany przez Tor, 06 wrz 2017 o 16:25 | Komentarze [1]


Trwają prace nad Debianem dla urządzeń mobilnych

Prace nad Debianem napędzającym urządzenia mobilne (takie jak tablety, telefony i komputery kieszonkowe) nie ustają.

Podczas tegorocznego DebConf17 spotkało się ponad 50 osób, aby omówić szanse i wyzwania związane z obecnością Debiana na urządzeniach mobilnych. więcej »

Dodany przez Tor, 18 sie 2017 o 17:37 | Komentarze [6]


Projekt Debian świętuje 24 urodziny!

Dokładnie dwadzieścia cztery lata temu, 16 sierpnia 1993 r., Ian Murdock ogłosił na liście comp.os.linux.development utworzenie nowej dystrybucji nazwanej Debian Linux Release. Wydarzenie to uważane jest za moment narodzin obecnie jednej z największych, najstarszych i najbardziej wpływowych dystrybucji Wolnego Oprogramowania.

Debian w dorosłe życie wchodzi z dużym doświadczeniem. Wielokrotnie zdobywał prestiżowe nagrody zdobył uznanie nie tylko codziennych użytkowników komputerów, doskonale sprawdza się także w zastosowaniach ściśle profesjonalnych: na superkomputerach (m.in. polskiej Galerze ), w medycynie czy ośrodkach naukowych. Nie tylko na Ziemii Debian był używany — obsługiwał on również systemy badawcze w promach kosmicznych. Jest też pierwszą dystrybucją GNU/Linuksa oficjalnie działającą również na innym jądrze. więcej »

Dodany przez azhag, 16 sie 2017 o 22:17 | Komentarze [3]


Debian "Stretch": pierwsza aktualizacja 'point release' (9.0 → 9.1)

W dniu 22. Lipca, 2017 roku ukazała się pierwsza, od oficjalnego wydania, aktualizacja, tzw. "point release", dla Stabilnej wersji, oznaczonej numerem 9. (nazwa kodowa "Stretch"). Uzupełnione zostały głównie poprawki związane z bezpieczeństwem, wydane do czasu tej aktualizacji wraz z kilkoma korektami dot. poważnych problemów w bieżącym wydaniu. Należy pamiętać, że owa aktualizacja nie jest kolejnym, nowym wydaniem systemu Debian.

U żytkownicy, którzy na bieżąco uaktualniają swój system (via security.debian.org ), nie będą musieli aktualizować dużej ilości pakietów. Niemniej nowe, zaktualizowane obrazy płyt CD/DVD, które zawierają wszystkie zmiany wprowadzone w wyniku tej aktualizacji, dostępne są do pobrania (zob. Oficjalne obrazy - " stable " oraz odpowiednie dla wypróbowania systemu Debian - Obrazy "live".) więcej »

Dodany przez remi, 23 lip 2017 o 17:40 | Komentarze [13]


Debian "Jessie": kolejna aktualizacja 'point release' (8.8 → 8.9)

W dniu 22. Lipca, 2017 roku ukazała się kolejna - dziewiąta - aktualizacja, tzw. "point release", dla wydania oldstable, oznaczonego numerem 8 (nazwa kodowa "Jessie"). Uzupełnione zostały głównie poprawki związane z bezpieczeństwem, wydane do czasu tej aktualizacji wraz z kilkoma korektami dot. poważnych problemów w bieżącym wydaniu. Należy pamiętać, że owa aktualizacja nie jest kolejnym, nowym wydaniem systemu Debian.

U żytkownicy, którzy na bieżąco uaktualniają swój system (via security.debian.org), nie będą musieli aktualizować dużej ilości pakietów. Ponieważ Debian 8. został zastąpiony przez Debiana 9. ("Stretch") niektóre z obrazów instalacyjnych mogą nie być już dostępne lub mogą nie działać, więc aby zainstalować wydanie 8.9, należy pobrać dowolny z obrazów: debian-installer. Nie ma, będących do dyspozycji obrazów płyt CD/DVD, które zawierałyby wszystkie zmiany wprowadzone jako efekt tej aktualizacji. Dostępne do pobrania, są natomiast obrazy z poprzedniego wydania "point release", tj. 8.8 (zob. Oficjalne obrazy - " oldstable ". Więcej informacji: Debian Archive/Current Releases oraz Index of /mirror/cdimage/archive/8.8.0. Niemniej, zaleca się instalację wydania "Stretch". więcej »

Dodany przez remi, 23 lip 2017 o 17:39 | Komentarze [0]Strona: 1 2 3 4 5 6 770 71