Podsumowanie spotkania grupy FTPMaster

Członkowie grupy FTPMaster, odpowiedzialnej za repozytorium Debiana, odbyli w esseńskim LinuxHotel spotkanie w ostatnim tygodniu października. Spotkanie było bardzo owoce — w jego trakcie przepisano ponad połowę kodu programów i skryptów używanych do zarządzania archiwum Debiana, przedyskutowano też różne zaległe tematy.

Podsumowanie części z tych tematów grupa zamieściła w wiadomości na liscie debian-devel-announce. Poniżej znajduje się tłumaczenie najważniejszych punktów.

Format pakietów źródłowych, kompresja

Jak wielu deweloperów już zauważyło, została dodana obsługa pakietów źródłowych w formacie 3.0 (quilt) oraz 3.0 (native). Do kompresji archiwów można używać zarówno tradycyjnego gzipa lub bzip2 do kompresji pakietów binarnych oraz plików źródłowych. Nie jest planowane dodanie obsługi lzma jako kompresora, ze względu na fakt, że format ten jest już martwy. Po wydaniu Squeeze, prawdopodobnie zostanie dodana obsługa jego następcy — xz.

Obecnie nie ma planów na obsługę formatów git i bzr.

incoming.debian.org

Publiczny incoming.debian.org uległ zmianie. W wyniku modyfikacji narzędzia dak pakiety nie przechodzą już przez etap oczekujących i zaakceptowanych, więc zawartość publicznego incoming jest generowana ręcznie przez członków FTPMaster. Skutkiem tego, pakiety pozostają w incoming.debian.org jeszcze przez krótki czas po znalezieniu się w repozytorium i na serwerach lustrzanych (tym samym usunięty został stary problem z pakietami, które już zniknęły z incoming, ale jeszcze nie są dostępne przez repozytorium). Kilka osób zakomunikowało, że pliki *.changes nie są dodawane. Możliwe, że w przyszłości zostaną przywrócone, jednak te same informacje dostępne są na liście debian-devel-changes, a ponowne umieszczanie ich na incoming.debian.org wymagałoby pewnych zmian w organizacji pracy.

Kolejnym efektem ubocznym zmian jest możliwość automatycznego budowania pakietów dla innych gałęzi niż unstable z zaakceptowanych pakietów. Realizacja tej kwestii wymaga jeszcze dyskusji z ekipą odpowiedzialną za buildd.

IRC

Kanał #debian-ftp jest teraz otwarty dla każdego. Służyć może do kontaktu z członkami FTPTeam, nie jest przeznaczony do luźnych pogawędek.

Dodawanie tylko pakietów źródłowych

Po krótkiej dyskusji, wyklarowały się dwa stanowiska wewnątrz FTPTeam w tej materii. Ponieważ doświadczenia innych dystrybucji pokazują, że dopuszczanie tylko źródeł skutkuje dużym obniżeniem jakości oraz zwiększonym obciążeniem maszyn kompilujących przez nie budujące się (FTBFS) w ogóle pakiety, część członków grupy uważa, że powinna zostać utrzymana polityka dodawania pakietów binarnych i źródłowych, jednak binarki powinny być kompilowane ponownie przez buildd. Inni członkowie sądzą, że powinno zostać dozwolone dodawanie tylko źródeł, a jeśli niektórzy będą ciągle dodawali nie budujące się w ogóle pakiety (co dowodzi braku podstawowych testów), to problem ten powinien być rozwiązywany innymi sposobami, które nie leżą w kompetencji FTPTeam.

Obecnie przewagę ma polityka „źródło + odrzucane binaria”. Ekipa FTPMaster jest bliska wdrożenia tego rozwiązania, jest to łatwe do wykonania, jednak jeszcze nie zostało włączone. Wcześniej należy wprowadzić automatyczne podpisywanie pakietów przez buildd, aby dak mógł odróżnić pakiety dodawane przez buildd, od tych dodawanych przez opiekunów.

Automatyczne odrzucanie pakietów przez lintiana

Obecnie włączone. Etykiety lintiana w formacie YAML są dostępne na ftp-master.debian.org/static/lintian.tags

Śledzenie pakietów dla wszystkich architektur

W zgłoszeniu #246992 poproszono o nie usuwanie pakietów przeznaczonych dla wszystkich architektur dopóki odpowiedni pakiet dla wszelkich architektur nie zostanie zbudowany. Na przykład: za każdym razem gdy nowy pakiet źródłowy pakietu emacs23 zostaje dodany, nie da się zainstalować metapakietu emacs_*_all.deb na większośći architektur (np. amd64, i386) dopóki wymagany pakiet dla konkretnej architektury nie zostanie zbudowany. Dzieje się tak dlatego, że dak usuwa wszystkie pakiety dla architektury all, z wyjątkiem najnowszego.

O ile zachowanie to da się łatwo opisać, a poprawka jest łatwa w wyjaśnieniu („po prostu trzymaj architekturę all tak długo jak istnieje jakakolwiek architektura, głupku”), o tyle wdrożenie tego było cokolwiek kłopotliwe. Dlatego tak długo trwa zamknięcie tego zgłoszenia.

Na szczęście Torsten Werner zajął się tym zadaniem podczas spotkania i efekty jego prac są gotowe na wprowadzenie w życie. Ekipa FTPMaster uprzedzi na liście dyskusyjnej o fakcie włączenia tej funkcjonalności.

Nowe pakiety

Z powodu ogromnych zmian w archiwum Debiana, zostało wstrzymane dodawanie nowych pakietów. W ostatnim tygodniu podjęto wiele prac celem przywrócenia normalnego funkcjonowania kolejki nowych pakietów — wg przypuszczeń członków ekipy odpowiedzialnej za repozytoria, zostanie ona naprawiona jeszcze dzisiaj. Tak więc nowe pakiety powinny już wkrótce pojawiać się w repozytorium z typową częstotliwością.

Dodany: 15 lis 2009 o 22:27
przez: azhag

OSnews Wykop Blip Flaker Kciuk Śledzik Facebook Identi.ca Twitter del.icio.us Google Bookmarks

Komentarze (RSS):

1  azhag, dodany: 2009-11-15 22:30 #83
Jeszcze a propos ręcznego dodawania pakietów:
http://loldebian.files.wordpress.com/2009/10/roflbot-ovyb.jpg
:)

Aby dodać komentarz Zaloguj się lub Zarejestruj