Czwarta aktualizacja Debiana 5.0 Lenny

Projekt Debian ma przyjemność ogłosić wydanie czwartej aktualizacji stabilnej edycji Debiana GNU/Linux 5.0 („Lenny”). W jej skład wchodzą głównie poprawki bezpieczeństwa, w tym kilku poważnych problemów.

Aktualizacja nie oznacza nowego wydania Debiana 5.0, jedynie uaktualnia część pakietów wchodzących w jego skład. Nie ma potrzeby pozbywać się starych płyt z Lenny'ym, wystarczy zaktualizować zainstalowany system korzystając z serwera lustrzanego.
więcej »

Dodany: 31 sty 2010 o 13:38
przez: azhag

Przyszłość graficznego instalatora zagrożona [aktualizacja]

Obecny status graficznego instalatora Debiana jest bardzo niepokojący, zauważa w blogowej notce Josselin Mouette. Biblioteka GTK+ w wersji z aktualnej gałęzi testowej (2.18, wkrótce 2.20) posiada poważne błędy w module DirectFB, które czynią ją niezdatną dla instalatora. Z tego powodu pierwsze wydanie alfa instalatora nie będzie posiadało graficznego trybu.

O ile — jak pisze Mouette — „ktoś czegoś nie zrobi”, graficzny instalator Debiana może zakończyć swoją karierę. Oprócz oczywistych konsekwencji, oznaczałoby to również koniec obsługi niektórych lokalizacji: indyjskich, tajskiej, amharskiej i wszystkich o kierunku pisma od prawej do lewej. Z tego powodu deweloper Debiana apeluje o ocalenie trybu graficznego trybu instalatora. Podsuwa w tym celu kilka propozycji:
więcej »

Dodany: 30 sty 2010 o 17:14
przez: azhag

Wydanie 4.0 Debiana od 15 lutego bez wsparcia bezpieczeństwa

Wsparcie bezpieczeństwa Debiana 4.0 „Etch” zostanie zakończone 15 lutego 2010 r., tj. rok po wydaniu Debiana 5.0 „Lenny” oraz blisko trzy lata po wydaniu starej wersji.

Projekt Debian jest dumny, że może wspierać stare wydanie systemu tak długi okres, nawet przez rok po wydaniu nowej wersji. Użytkownicy oraz dystrybutorzy otrzymali dużo czasu na aktualizację starych instalacji do bieżącego wydania.
więcej »

Dodany: 22 sty 2010 o 19:17
przez: azhag

Ważna aktualizacja SpamAssassina w Debianie

Pakiet spamassassin został zaktualizowany w repozytorium volatile, poinformował na liście debian-volatile-announce Philipp Kern.

Wersja pakietu z wydania Lenny zawiera regułę, która oznacza jako „pochodzące z przyszłości” wiadomości wysłane w 2010 r. Od kilku dni może ona powodować nieprawidłowe oznaczanie poczty jako zawierającą spam. Szczegóły na temat tego błędu można znaleźć w zgłoszeniu #563245 ) lub np. na blogu Mike'a Cardwella.
więcej »

Dodany: 04 sty 2010 o 12:41
przez: azhag

Grudniowe nowości projektu GNU/Hurd

Wbrew pozorom projekt GNU/Hurd nie stoi w miejscu i powoli się rozwija. Zaczynając od tego miesiąca, chcę informować Was w miarę na bieżąco o tym, co dzieje się w tym projekcie.

W tym miesiącu Samuel Thibault włączył swoje poprawki z rozwojowej gałęzi GNU Mach do gałęzi głównej projektu, dzięki czemu jego port Xen domU jest teraz oficjalną częścią systemu. Prace nad tym portem rozpoczął w 2007 roku, był on jednak w użyciu od długiego czasu, więc włączenie poprawek było zdecydowanie opóźnione.
więcej »

Dodany: 01 sty 2010 o 23:03
przez: Tor

Backportowany instalator Debiana Lenny

Kenshi Muto ogłosił na swoim blogu kolejne wydanie — oznaczone numerem 1230 — backportowanej wersji instalatora Debian 5.0.3 „Lenny”.

Wydanie to zawiera jądro Linuksa w wersji 2.6.32, co m.in. oznacza obsługę systemu plików ext4. Ponadto Muto dodał do instalatora firmware do większości urządzeń obsługiwanych przez Debiana.
więcej »

Dodany: 31 gru 2009 o 12:07
przez: azhag

Projekt FAI świętuje 10. urodziny

21 grudnia 1999 r. Thomas Lange ogłosił wydanie pierwszej wersji FAI, narzędzia służącego do automatycznej instalacji systemu.

FAI, czyli Fully Automatic Installation ( Całkowicie Automatyczna Instalacja ), służy do nieinteraktywnej instalacji i konfiguracji systemów Linuksowych oraz zarządzania nimi. Można go używać na zwykłych komputerach, maszynach wirtualnych oraz środowiskach chrootowanych, zarówno w sieciach niewielkich, jak i dużych lub klastrach.
więcej »

Dodany: 21 gru 2009 o 19:07
przez: azhag

Aktualizacja LXDE w Debianie Sid

Andrew Lee, deweloper LXDE w Debianie, napisał ogłoszenie na news.debian.net na temat ostatnich aktualizacji pewnych składników LXDE w niestabilnej gałęzi Debiana.

Najnowsza aktualizacja przyniosła wiele nowych funkcji oraz powiększyła możliwości dostosowania do indywidualnych preferencji. Do najważniejszych zmian można zaliczyć:
więcej »

Dodany: 20 gru 2009 o 12:48
przez: azhag

Raport o postępie prac nad projektem APT2

Julian Andres Klode opisał na swoim blogu postępy prac nad projektem APT2 — nową implementacją debianowego menedżera pakietów, o której pisaliśmy niedawno. Najważniejsze zmiany to m.in.: nowa licencja, użycie SQLite jako bazy danych oraz tekstowa aplikacja kliencka capt.

Ostatni tydzień był bardzo owocny dla projektu. Klode zmienił implementację biblioteki HTTP — zamiast dotychczasowego GIO i GVFS, APT2 używa teraz bezpośrednio libsoup2.4. Dodał też analizator składni sources.list używający wyrażeń regularnych, który jest względnie szybki. Nowy kod wymaga do poprawnej pracy aktualnej wersji języka Vala z repozytorium git, ponieważ ostatnio wydana wersja zawiera błąd zauważony podczas prac na projektem APT2. Zmianie uległa też licencja — APT2 udostępniony jest teraz na licencji LGPL 2.1+, co ułatwi dwukierunkową wymianę kodu z innymi projektami.
więcej »

Dodany: 14 gru 2009 o 10:55
przez: azhag

Zmiana domyślnego portu usługi Sieve

Domyślny numer portu przeznaczonego dla usługi Sieve w Debianie został zmieniony z 2000/tcp na — zgodny z aktualnym rejestrem organizacji IANA — 4190/tcp.

Zmiana została wprowadzona od wersji 4.38 pakietu netbase, dotyczy gałęzi Sid oraz Squeeze — w wydaniu Lenny oraz Etch domyślnym pozostaje dotychczasowy numer portu.
więcej »

Dodany: 13 gru 2009 o 20:39
przez: azhag

Strona: 1 265 66 67 68 6970 71