Steve McIntyre: zamrożenie Squeeze w marcu, wydanie latem
Steve McIntyre, obecny Lider Projektu Debian, potwierdził w wywiadzie dla iTWire plany wydawnicze względem kolejnej edycji Debiana.
Steve McIntyre w rozmowie z Samem Varghese podtrzymał niedawną propozycję zamrożenia gałęzi testowej w marcu przyszłego roku. Ma nadzieję, że poskutkuje to wydaniem Squeeze w połowie lata 2010 r. — Dobrze by było ukończyć wszystko przed udaniem się w lipcu do Nowego Jorku na DebConf, aby mieć wydanie z głowy podczas dyskusji o przyszłych planach — odpowiedział dziennikarzowi iTWire.
więcej »
Dodany: 24 lis 2009 o 18:35
przez: azhag
Zmiana pakietów źródłowych na nowy format
Od kilku tygodni do archiwum Debiana przyjmowane są pakiety, które używają nowych formatów źródeł — 3.0 (quilt) i 3.0 (native). O zmianach koniecznych do migracji oraz o korzyściach z niej wynikających napisał na liście debian-devel-announce Raphael Hertzog.
Nowy format pakietów źródłowych jest jednym z planów związanych z wydaniem Squeeze. Z najważniejszych wymienić można:
więcej »
Dodany: 22 lis 2009 o 13:17
przez: azhag
GNOME dostępny w Debianie GNU/kFreeBSD
Graficzne środowisko użytkownika GNOME zostało udostępnione dla Debiana GNU/kFreeBSD — poinformował na blogu Josselin Mouette.
Środowisko można zainstalować za pomocą metapakietu gnome zarówno dla portu na wersję 32-, jak i 64-bitową. GNOME dla portu Debiana na jądro z FreeBSD posiada jednak kilka ograniczeń:
brak obsługi zarządzania energią (DeviceKit-Power wymaga przeportowania)
brak obsługi sieci bezprzewodowych (brak obsługi libiw )
brak wsparcia dla Bluetooth (niewystarczająca obsługa przez jądro FreeBSD)
brak obsługi kamer internetowych (brak API w jądrze)
więcej »
Dodany: 21 lis 2009 o 21:43
przez: azhag
Opera chce wejść do repozytorium Debiana
Haakon Flage Bratsberg — przedstawiciel firmy Opera Software — zapytał na liście debian-project o warunki licencyjne, jakie musiałaby spełnić ich przeglądarka, aby znaleźć się w sekcji non-free repozytorium Debiana.
Bratsberg zdradził, że jego firma bada czy wymagane warunki są dla niej do zaakceptowania. Jeśli tak, być może wkrótce będzie można zainstalować biurkową wersję przeglądarki Opera bezpośrednio z repozytorium Debiana.
więcej »
Dodany: 18 lis 2009 o 17:01
przez: azhag
Aaron Toponce: Debian - uniwersalny system operacyjny
Aaron Toponce przedstawił na blogu dlaczego uważa Debiana za uniwersalny system operacyjny. Jest to drugi, po opisie instalatora, jego wpis z serii tekstów poświęconych Debianowi.
Toponce na wstępie zauważa, że Debian — jak każdy system operacyjny — nie jest idealny. Jednak, dzięki potędze swojej elastyczności, potrafi spełnić potrzeby większości osób oraz sytuacji. Nawet jeśli nie daje rady spełnić oczekiwań każdego w każdej sytuacji, autor jest przekonany, że jest w sprostać potrzebom każdego w większości sytuacji lub większości w każdej sytuacji.
więcej »
Dodany: 18 lis 2009 o 14:00
przez: azhag
Zmiany w obsłudze pakietów architektury all w repozytorium
Torsten Werner zdradził na blogu szczegóły na temat zamykania błędu #246992, który dotyczy obsługi pakietów architektury all w archiwum Debiana. Dzięki jego pracy, różne wersje pakietów przeznaczone dla każdej architektury będą zachowywane w repozytorium tak długo, jak będą ich wymagały inne pakiety. To oznacza, że w przyszłości powinny zniknąć problemy z zależnościami pakietów w gałęzi niestabilnej.
Werner zastąpił stary skrypt make_suite_file_list.py w narzędziu dak , który jest używany do obsługi archiwum Debiana, dwoma nowymi: generate_filelist.py oraz dominate.py. Pierwszy z nich tworzy listy plików dla apt-ftparchive, drugi usuwa stare pakiety z bazy danych.
więcej »
Dodany: 18 lis 2009 o 10:51
przez: azhag
Aaron Toponce: instalator Debiana najbardziej elastycznym linuksowym instalatorem
Aaron Toponce, na co dzień związany z Ubuntu, dotychczas za najlepsze linuksowe instalatory uważał instalator openSUSE oraz — na mocnej drugiej pozycji — Anacondę (używaną głównie przez pochodne Red Hata). Ostatnio jednak zrewidował swój prywatny ranking — obecnie umieszcza instalator Debiana co najmniej na równi z tym z openSUSE.
Toponce nie może wyjść z podziwu wobec ogromnego wyboru możliwości instalacji Debiana — od trybu dla zupełnych żółtodziobów, których instalator prowadzi za rękę, po tryb dla wielkich hackerów, którzy mogą zdecydować podczas instalacji praktycznie o wszystkim. Na swoim blogu pisze:
Przez jakiś czas byłem szkoleniowcem Red Hata oraz SUSE i naprawdę polubiłem
instalatory Anaconda i openSUSE. Są potężne i elastyczne. Jednak
gdy poznałem możliwości Debiana, zrozumiałem, że jego instalator ma przewagę.
Nie chodzi o to, że właśnie Debian jest domyślnym systemem na wszystkich
moich komputerach, ale o niezliczone możliwości jakie niesie on ze sobą.
więcej »
Dodany: 16 lis 2009 o 10:36
przez: azhag
Podsumowanie spotkania grupy FTPMaster
Członkowie grupy FTPMaster, odpowiedzialnej za repozytorium Debiana, odbyli w esseńskim LinuxHotel spotkanie w ostatnim tygodniu października. Spotkanie było bardzo owoce — w jego trakcie przepisano ponad połowę kodu programów i skryptów używanych do zarządzania archiwum Debiana, przedyskutowano też różne zaległe tematy.
Podsumowanie części z tych tematów grupa zamieściła w wiadomości na liscie debian-devel-announce. Poniżej znajduje się tłumaczenie najważniejszych punktów.
więcej »
Dodany: 15 lis 2009 o 22:27
przez: azhag
Nowe instalatory Debiana GNU/Hurd
Philip Charles stworzył w minionym miesiącu nowe płyty instalacyjne Debiana GNU/Hurd z serii L. Najnowsza wersja instalatora stanowi olbrzymi krok ku instalacji Hurda bezpośrednio, bez konieczności użycia linuksowego instalatora.
Udostępnione zostały dwa obrazy ISO — minimalne CD z instalatorem oraz DVD zawierające dodatkowo ponad 4 GB pakietów — oraz archiwum zawierające obraz systemu.
więcej »
Dodany: 07 lis 2009 o 20:08
przez: azhag
Cupt w wersji niezależnej od Perla
Eugene Lyubimkin, autor Cupta — alternatywnego interfejsu APT-a, opublikował na blogu dobrą wiadomość dla użytkowników zatroskanych dużą liczbą zależności swojego programu. Ich mnogość mogła uniemożliwiać instalację na bardzo ograniczonych systemach.
Dzięki zastosowaniu narzędzia PAR Lyubimkin stworzył wersję Cupta niemal całkowicie niezależną od pakietów Perla — jedyną dodatkową zależnością jest libcurl3-gnutls, nie jest wymagany nawet pakiet perl-base.
więcej »
Dodany: 05 lis 2009 o 09:47
przez: azhag