Zmiana pakietów źródłowych na nowy format

Od kilku tygodni do archiwum Debiana przyjmowane są pakiety, które używają nowych formatów źródeł — 3.0 (quilt) i 3.0 (native). O zmianach koniecznych do migracji oraz o korzyściach z niej wynikających napisał na liście debian-devel-announce Raphael Hertzog.

Nowy format pakietów źródłowych jest jednym z planów związanych z wydaniem Squeeze. Z najważniejszych wymienić można:
więcej »

Dodany: 22 lis 2009 o 13:17
przez: azhag

GNOME dostępny w Debianie GNU/kFreeBSD

Graficzne środowisko użytkownika GNOME zostało udostępnione dla Debiana GNU/kFreeBSD — poinformował na blogu Josselin Mouette.

Środowisko można zainstalować za pomocą metapakietu gnome zarówno dla portu na wersję 32-, jak i 64-bitową. GNOME dla portu Debiana na jądro z FreeBSD posiada jednak kilka ograniczeń: brak obsługi zarządzania energią (DeviceKit-Power wymaga przeportowania) brak obsługi sieci bezprzewodowych (brak obsługi libiw ) brak wsparcia dla Bluetooth (niewystarczająca obsługa przez jądro FreeBSD) brak obsługi kamer internetowych (brak API w jądrze)
więcej »

Dodany: 21 lis 2009 o 21:43
przez: azhag

Opera chce wejść do repozytorium Debiana

Haakon Flage Bratsberg — przedstawiciel firmy Opera Software — zapytał na liście debian-project o warunki licencyjne, jakie musiałaby spełnić ich przeglądarka, aby znaleźć się w sekcji non-free repozytorium Debiana.

Bratsberg zdradził, że jego firma bada czy wymagane warunki są dla niej do zaakceptowania. Jeśli tak, być może wkrótce będzie można zainstalować biurkową wersję przeglądarki Opera bezpośrednio z repozytorium Debiana.
więcej »

Dodany: 18 lis 2009 o 17:01
przez: azhag

Aaron Toponce: Debian - uniwersalny system operacyjny

Aaron Toponce przedstawił na blogu dlaczego uważa Debiana za uniwersalny system operacyjny. Jest to drugi, po opisie instalatora, jego wpis z serii tekstów poświęconych Debianowi.

Toponce na wstępie zauważa, że Debian — jak każdy system operacyjny — nie jest idealny. Jednak, dzięki potędze swojej elastyczności, potrafi spełnić potrzeby większości osób oraz sytuacji. Nawet jeśli nie daje rady spełnić oczekiwań każdego w każdej sytuacji, autor jest przekonany, że jest w sprostać potrzebom każdego w większości sytuacji lub większości w każdej sytuacji.
więcej »

Dodany: 18 lis 2009 o 14:00
przez: azhag

Zmiany w obsłudze pakietów architektury all w repozytorium

Torsten Werner zdradził na blogu szczegóły na temat zamykania błędu #246992, który dotyczy obsługi pakietów architektury all w archiwum Debiana. Dzięki jego pracy, różne wersje pakietów przeznaczone dla każdej architektury będą zachowywane w repozytorium tak długo, jak będą ich wymagały inne pakiety. To oznacza, że w przyszłości powinny zniknąć problemy z zależnościami pakietów w gałęzi niestabilnej.

Werner zastąpił stary skrypt make_suite_file_list.py w narzędziu dak , który jest używany do obsługi archiwum Debiana, dwoma nowymi: generate_filelist.py oraz dominate.py. Pierwszy z nich tworzy listy plików dla apt-ftparchive, drugi usuwa stare pakiety z bazy danych.
więcej »

Dodany: 18 lis 2009 o 10:51
przez: azhag

Aaron Toponce: instalator Debiana najbardziej elastycznym linuksowym instalatorem

Aaron Toponce, na co dzień związany z Ubuntu, dotychczas za najlepsze linuksowe instalatory uważał instalator openSUSE oraz — na mocnej drugiej pozycji — Anacondę (używaną głównie przez pochodne Red Hata). Ostatnio jednak zrewidował swój prywatny ranking — obecnie umieszcza instalator Debiana co najmniej na równi z tym z openSUSE.

Toponce nie może wyjść z podziwu wobec ogromnego wyboru możliwości instalacji Debiana — od trybu dla zupełnych żółtodziobów, których instalator prowadzi za rękę, po tryb dla wielkich hackerów, którzy mogą zdecydować podczas instalacji praktycznie o wszystkim. Na swoim blogu pisze: Przez jakiś czas byłem szkoleniowcem Red Hata oraz SUSE i naprawdę polubiłem instalatory Anaconda i openSUSE. Są potężne i elastyczne. Jednak gdy poznałem możliwości Debiana, zrozumiałem, że jego instalator ma przewagę. Nie chodzi o to, że właśnie Debian jest domyślnym systemem na wszystkich moich komputerach, ale o niezliczone możliwości jakie niesie on ze sobą.
więcej »

Dodany: 16 lis 2009 o 10:36
przez: azhag

Podsumowanie spotkania grupy FTPMaster

Członkowie grupy FTPMaster, odpowiedzialnej za repozytorium Debiana, odbyli w esseńskim LinuxHotel spotkanie w ostatnim tygodniu października. Spotkanie było bardzo owoce — w jego trakcie przepisano ponad połowę kodu programów i skryptów używanych do zarządzania archiwum Debiana, przedyskutowano też różne zaległe tematy.

Podsumowanie części z tych tematów grupa zamieściła w wiadomości na liscie debian-devel-announce. Poniżej znajduje się tłumaczenie najważniejszych punktów.
więcej »

Dodany: 15 lis 2009 o 22:27
przez: azhag

Nowe instalatory Debiana GNU/Hurd

Philip Charles stworzył w minionym miesiącu nowe płyty instalacyjne Debiana GNU/Hurd z serii L. Najnowsza wersja instalatora stanowi olbrzymi krok ku instalacji Hurda bezpośrednio, bez konieczności użycia linuksowego instalatora.

Udostępnione zostały dwa obrazy ISO — minimalne CD z instalatorem oraz DVD zawierające dodatkowo ponad 4 GB pakietów — oraz archiwum zawierające obraz systemu.
więcej »

Dodany: 07 lis 2009 o 20:08
przez: azhag

Cupt w wersji niezależnej od Perla

Eugene Lyubimkin, autor Cupta — alternatywnego interfejsu APT-a, opublikował na blogu dobrą wiadomość dla użytkowników zatroskanych dużą liczbą zależności swojego programu. Ich mnogość mogła uniemożliwiać instalację na bardzo ograniczonych systemach.

Dzięki zastosowaniu narzędzia PAR Lyubimkin stworzył wersję Cupta niemal całkowicie niezależną od pakietów Perla — jedyną dodatkową zależnością jest libcurl3-gnutls, nie jest wymagany nawet pakiet perl-base.
więcej »

Dodany: 05 lis 2009 o 09:47
przez: azhag

grml 2009.10 wydany

Wydanie nowej stabilnej wersji LiveCD grml — oznaczonej numerem 2009.10, o nazwie kodowej „ Hello-Wien ” — ogłosił na deweloperskim blogu Michael Prokop, lider projektu. System dostępny jest dla architektur x86 oraz amd64, dla każdej w trzech odmianach: pełnej, średniej oraz małej.

grml to narzędziowy system typu LiveCD (uruchamianym bezpośrednio z płyty), bazuje na niestabilnej gałęzi Debiana. Istnieje również możliwość instalacji na pamięci USB lub twardym dysku Na płycie znajduje się oprogramowanie przeznaczone głównie dla administratorów oraz użytkowników narzędzi tekstowych. grml może być używany jako system ratunkowy, do diagnozowania systemów/sieci lub jako zwykłe środowisko pracy. W pełnej wersji zawiera ponad 2 GB programów oraz dokumentacji.
więcej »

Dodany: 31 paź 2009 o 09:02
przez: azhag

Strona: 1 265 66 67 68 69 70 71