Grudniowe nowości projektu GNU/Hurd

Wbrew pozorom projekt GNU/Hurd nie stoi w miejscu i powoli się rozwija. Zaczynając od tego miesiąca, chcę informować Was w miarę na bieżąco o tym, co dzieje się w tym projekcie.

W tym miesiącu Samuel Thibault włączył swoje poprawki z rozwojowej gałęzi GNU Mach do gałęzi głównej projektu, dzięki czemu jego port Xen domU jest teraz oficjalną częścią systemu. Prace nad tym portem rozpoczął w 2007 roku, był on jednak w użyciu od długiego czasu, więc włączenie poprawek było zdecydowanie opóźnione.

Niezbędne poprawki do Xena zostały już zaaplikowane w niestabilnej gałęzi Xena, dzięki czemu począwszy od jego wersji 4.0 będzie możliwe uruchamianie tego systemu bez konieczności przygotowywania wersji ze specjalnie zmodyfikowanym initrd. Uruchamianie systemu GNU/Hurd jest oczywiście możliwe w innych systemach wirtualizacji, jednak Xen domU oferuje dużo lepszą wydajność niż np. QEMU.

Port DDE Zhenga Da przeszedł pierwsze testy, dzięki czemu przybliżył projekt do włączenia nowszych sterowników i łatwiejszego zarządzania nimi. DDE pozwala na włączenie sterowników linuksowych do innego jądra.

Teraz, gdy wyniki budowy pakietów Debiana GNU/Hurd ponownie znajdują się na głównej maszynie budującej Debiana, błędy budowy pakietów są bardziej widoczne i niektórzy deweloperzy rozpoczęli poprawiać swoje pakiety.

Dzięki pracy Emilio Pozuelo Monfort oraz Pino Toscano, którą włożyli w portowanie programów, użytkownicy Hurda mają obecnie więcej dostępnych pakietów bezpośrednio w systemie Debian GNU/Hurd. Dzięki nim oraz reszcie deweloperów ilość pakietów przeportowanych z głównej gałęzi Debiana do gałęzi GNU/Hurd wynosi obecnie 66% i wzrasta z każdym miesiącem. Dzięki przeportowaniu wielu aplikacji Gnome, można ponownie zainstalować metapakiet gnome-core.

Thomas Schwinge rozpoczął planowanie zjazdu deweloperów na FOSDEM, które odbędzie się 6/7 lutego 2010 roku w siedzibie Université Libre de Bruxelles.

Guillem Jover rozpoczął naprawianie błędów, które powodowały wysyp ostrzeżeń podczas budowy GNU Mach.

Dodany: 01 sty 2010 o 23:03
przez: Tor

OSnews Wykop Blip Flaker Kciuk Śledzik Facebook Identi.ca Twitter del.icio.us Google Bookmarks

Komentarze (RSS):

1  azhag, dodany: 2010-01-01 23:24 #99
Warto też odnotować, że miesiąc wcześniej umożliwiono instalację GRUB-a 2 bezpośrednio spod Hurda (nawiasem mówiąc zabawnym jest fakt, że program rozruchowy napisany dla Hurda tak długo nie był całkowicie kompatybilny z nim). Niezmiernie ważny krok ku bezpośredniej instalacji Hurda na dysku.

Aby dodać komentarz Zaloguj się lub Zarejestruj