Awaria ries.debian.org powoduje problemy z obiegiem pakietów [aktualizacja 2]

Serwer ries.debian.org, który obsługuje strony ftp-master.debian.org oraz release.debian.org, uległ kilka dni temu problemom sprzętowym. Jego awaria chwilowo opóźni obieg pakietów w Debianie.

Uszkodzona pamięć serwera resetuje maszynę w losowych odstępach czasu. Administratorzy postanowili więc tymczasowo wyłączyć automatyczne zadania crona, aby uniknąć problemów z możliwym niszczeniem plików podczas zapisywania.
więcej »

Dodany: 27 mar 2010 o 21:04
przez: azhag

Wybory DPL 2010: Programy wyborcze, cz.1

Kurt Roeckx z sekretariatu Debiana opublikował programy wyborcze kandydatów startujących w tegorocznych wyborach Lidera Projektu Debian.

Poniżej zamieszczamy pierwsze tłumaczenia programów na język polski, na razie Margarity Manteroli oraz Woutera Verhelsta. Tłumaczenia programów Stefano Zacchiroliego oraz Charlesa Plessy'ego wkrótce, tymczasem oryginały można znależć na www.debian.org/vote/2010/platforms/.
więcej »

Dodany: 25 mar 2010 o 13:07
przez: azhag

Debian organizacją mentorską w tegorocznym Google Summer of Code

Projekt Debian został wybrany jako jedna z organizacji mentorskich w tegorocznej edycji programu Google Summer of Code.

Debian zaprasza Deweloperów oraz studentów do dodawania propozycji projektów oraz dyskusji na ich temat na kanale IRC ( #debian-soc na serwerze irc.debian.org ) lub liście dyskusyjnej. Organizatorzy zachęcają do pośpiechu — im szybciej prace zostaną rozpoczęte, tym dłużej będą mogły trwać, dzięki czemu tegoroczna edycja będzie mogła być najlepszą w historii.
więcej »

Dodany: 19 mar 2010 o 16:08
przez: azhag

Nowy serwer do budowania obrazów ISO

Administratorzy Projektu Debian uruchamiają dziś nowy serwer przeznaczony do budowy oficjalnych obrazów płyt CD i DVD. Nowa jednostka znacznie usprawni ten proces — stary system potrzebował na wykonanie zadania 20 godzin, nowy jest w stanie je wykonać w mniej niż 2 godziny.

Nowy serwer Debiana to SC846 wyposażony w dwa procesory Intel® Xeon® E5540 oraz macierz RAID złożoną z 24 dysków Toshiba 15k SAS podłączonych do kontrolera Adaptec ASR5445Z. System po wygenerowaniu obrazów ISO wyśle je na serwery lustrzane, skąd końcowi użytkownicy będą mogli je pobrać.
więcej »

Dodany: 16 mar 2010 o 12:22
przez: azhag

Wybory Lidera Projektu Debian 2010: sylwetki kandydatów

Znamy już nazwiska wszystkich kandydatów, którzy startują w tegorocznych wyborach na Lidera Projektu Debian: Margarita Manterola, Stefano Zacchiroli, Wouter Verhelst oraz Charles Plessy.

Kandydaci powinni wkrótce opublikować programy wyborcze. Tymczasem przedstawiamy ich sylwetki:
więcej »

Dodany: 12 mar 2010 o 08:29
przez: azhag

Uwolnij Laptopa - akcja przeciwko złym praktykom sprzedawców

Większość nowego sprzętu komputerowego sprzedawa jest z dołączoną licencją na system Windows w wersji OEM. Akcja „Uwolnij Laptopa” stawia sobie za cel zmienić ten niekorzystny dla konsumenta stan rzeczy.

Kupno wybranego modelu laptopa bez dołączonego do niego płatnego oprogramowania jest obecnie bardzo trudne, ciężko również wyegzekwować zwrot pieniędzy od producenta w przypadku odrzucenia licencji. Autorzy akcji „Uwolnij Laptopa” chcą zmienić tę sytuację.
więcej »

Dodany: 10 mar 2010 o 21:06
przez: azhag

Podsumowanie targów CeBIT, Debian bliski zdobycia nagrody Linux New Media

Alexander Reichle-Schmehl podsumowuje tegoroczne targi CeBIT, jedną z najwiekszych wystaw świata IT.

W tym roku Projekt gościł na stanowisku Univention — niemieckiej firmy, której produkty bazują na Debianie — w hali wystawowej nr 2, tuż przy jednym z głównych wejść na wystawę. Liczba odwiedzających była niższa niż w poprzednich latach (co było ogólną tendencją tegorocznych targów), ale zadawane pytania były dużo ciekawsze (np. na temat 32 bitowego portu na architekturę SPARC). Jednak większość ludzi przychodziła aby po prostu podziękować deweloperom Debiana za wspaniałą pracę. Z bardziej powszechnych tematów wymienić można różnice między (Open)SUSE a Debianem oraz powody zmiany nazwy Firefoksa na Iceweasel. Nie zabrakło również pytania o datę dodania KDE 4.4.x do niestabilnej gałęzi Debiana — na szczęście zespół KDE je przewidział i poinformował przedstawicieli Debiana na CeBIT o swoich planach.
więcej »

Dodany: 10 mar 2010 o 13:21
przez: azhag

Postępy Hurda w lutym

Pierwszy sterownik DDE, wprowadzenie biblioteki libpciaccess, rozpoczęcie przygotowań do GSOC.

W tym miesiącu Zheng Da uruchomił i przetestował pierwszy sterownik DDE, co było możliwe dzięki wcześniejszej implementacji DDE w Hurdzie (DDE umożliwia korzystanie z aktualnych, linuksowych sterowników w mikrojądrach Mach i L4).
więcej »

Dodany: 09 mar 2010 o 14:40
przez: Tor

Potrzebna pomoc przy sterownikach nouveau

Brice Goglin z zespołu opiekunów X prosi o pomoc przy testowaniu sterowników nouveau dla kart NVIDIA.

Przyszłe jądro Linuksa w Debianie — 2.6.32 — zostanie wyposażone w DRM z wersji 2.6.33, która to wnosi m.in. obsługę nouveau — wolnego sterownika dla kart graficznych NVIDIA. Pozwoli to deweloperom na zbudowanie pakietu libdrm-nouveau oraz dodanie do archiwum nowej wersji xserver-xorg-video-nouveau z obsługą akceleracji 3D.
więcej »

Dodany: 07 mar 2010 o 16:14
przez: azhag

Repozytorium z KDE SC 4.4.1 jest już dostępne

Deweloperzy Debiana udostępnili półoficjalne repozytorium z pakietami KDE SC 4.4.1, poinformował na liście Debian-KDE Modestas Vainius, w imieniu zespołu opiekunów środowiska KDE.

Ograniczenia serwerów nie pozwalają na bezpośrednie załadowanie pakietów do oficjalnych repozytoriów Debiana Sid/Experimental. Taki stan rzeczy może potrwać jeszcze kilka dni, w związku z czym deweloperzy postanowili udostępnić półoficjalne repozytorium, które umożliwi zainstalowanie nowej wersji środowiska. Archiwum przeznaczone jest przede wszystkim dla użytkowników wersji niestabilnej Debiana, w związku z czym aktualizacja z KDE SC 4.3.4 powinna przebiegać bezproblemowo.
więcej »

Dodany: 07 mar 2010 o 14:02
przez: iacobus

Strona: 1 262 63 64 65 6670 71