Nowy serwer do budowania obrazów ISO

Administratorzy Projektu Debian uruchamiają dziś nowy serwer przeznaczony do budowy oficjalnych obrazów płyt CD i DVD. Nowa jednostka znacznie usprawni ten proces — stary system potrzebował na wykonanie zadania 20 godzin, nowy jest w stanie je wykonać w mniej niż 2 godziny.

Nowy serwer Debiana to SC846 wyposażony w dwa procesory Intel® Xeon® E5540 oraz macierz RAID złożoną z 24 dysków Toshiba 15k SAS podłączonych do kontrolera Adaptec ASR5445Z. System po wygenerowaniu obrazów ISO wyśle je na serwery lustrzane, skąd końcowi użytkownicy będą mogli je pobrać.

Szybka budowa obrazów ISO jest ważnym zadaniem w każdym wydaniu systemu. Kiedy już pakiety są gotowe, wszyscy oczekują na udostępnienie nowych obrazów płyt. Biorąc pod uwagę fakt, że Debian to 12 architektur i ponad 25 tys. pakietów, zadanie zbudowania nośników instalacyjnych stanowi nie lada wyzwanie. – wyjaśnia Steve McIntyre, Lider Projektu Debian – Na starym serwerze proces budowy płyt dla wszystkich architektur zająłby grubo ponad 20 godzin. Nowa jednostka jest dużo potężniejsza i pozwoli nam na wykonywanie więcej zadań równolegle, co skróci zadanie do mniej niż 2 godzin. Przy wydaniu kolejnej wersji Debiana będzie to ogromna różnica.

Na nowym serwerze obrazy ISO można zbudować nie tylko szybko, ale również bezpiecznie — nawet w przypadku utraty zasilania dane nie zostaną stracone dzięki technologii ZMCP firmy Adaptec.

Max Wittenzellner, przewodniczący rady nadzorczej Thomas-Krenn.AG — firmy która ufundowała serwer, wyjaśnia dlaczego jego spółka wspiera Projekt Debian: – Wielu naszych klientów, a także my sami, używa Debiana w krytycznych usługach IT. Ponieważ czerpiemy wiele korzyści z Debiana oraz całej społeczności Open Source, chcemy się jakoś odwdzięczyć.

Projekt Debian pragnie podziękować firmom Thomas-Krenn.AG, Intel oraz Adaptec za podarowanie nowego serwera.

Źródło: www.debian.org/News/2010/20100316

Dodany: 16 mar 2010 o 12:22
przez: azhag

OSnews Wykop Blip Flaker Kciuk Śledzik Facebook Identi.ca Twitter del.icio.us Google Bookmarks

Komentarze (RSS):

  • Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy

  • Aby dodać komentarz Zaloguj się lub Zarejestruj