Podsumowanie targów CeBIT, Debian bliski zdobycia nagrody Linux New Media

Alexander Reichle-Schmehl podsumowuje tegoroczne targi CeBIT, jedną z najwiekszych wystaw świata IT.

W tym roku Projekt gościł na stanowisku Univention — niemieckiej firmy, której produkty bazują na Debianie — w hali wystawowej nr 2, tuż przy jednym z głównych wejść na wystawę. Liczba odwiedzających była niższa niż w poprzednich latach (co było ogólną tendencją tegorocznych targów), ale zadawane pytania były dużo ciekawsze (np. na temat 32 bitowego portu na architekturę SPARC). Jednak większość ludzi przychodziła aby po prostu podziękować deweloperom Debiana za wspaniałą pracę. Z bardziej powszechnych tematów wymienić można różnice między (Open)SUSE a Debianem oraz powody zmiany nazwy Firefoksa na Iceweasel. Nie zabrakło również pytania o datę dodania KDE 4.4.x do niestabilnej gałęzi Debiana — na szczęście zespół KDE je przewidział i poinformował przedstawicieli Debiana na CeBIT o swoich planach.

Wiele pytań dotyczyło również Debiana GNU/kFreeBSD, co ciekawe była to gorąca kwestia jeszcze zanim Reichle-Schmehl wygłosił dwa wykłady na temat tego portu. Zakres pytań był szeroki — od „czy port obsługuje XEN?” po „czy chcecie zastąpić jądro Linuksa?”. Nie zabrakło oczywiście pytań o możliwość użycia ZFS na Debianie GNU/kFreeBSD. Cześć odwiedzających pytała również o relacje z autorami FreeBSD i ich opinii na temat portu Debiana na ich jądro. Było to jedna z zaskakujących pytań, na które deweloper Debiana nie był przygotowany — choć uważa, że stosunki panujące między dwoma projektami są dobre. BSD-owcy zaprosili Axela Beckerta aby wygłosił wykład na niedawnej konferencji FOSDEM, więc raczej są zainteresowani.

Dużo pytań dotyczyło też daty wydania kolejnej edycji Debiana.

W środku targów, 4 marca, przyznawane były nagrody Linux New Media.Są one przyznawane w wielu kategoriach przez 200 przedstawicieli społeczności, biznesu oraz dziennikarzy związanych z WiOO. Tego roku Debian został nominowany w — uznawanej za koronną — kategorii Wybitny wkład w Linuksa / Otwarte Oprogramowanie. Projekt zdobył drugie miejsce ustępując pola jedynie... samemu Linuksowi, które z natury rzeczy wnosi wybitny wkład w swój rozwój. Alexander Reichle-Schmehl nieformalnie dowiedział się, że przewaga Linuksa była niewielka.

W wolnym czasie przedstawiciele Debiana odwiedzili stanowiska m.in. LiMuksa (dystrybucji stworzonej na potrzeby Urzędu Miasta Monachium), Perla, Binda.

Deweloper Debiana dziękuje wszystkim którzy pomogli w zorganizowaniu stanowiska na targach — firmie Univention za zaproszenie przedstawicieli Projektu do swojej wystawy, Jörgowi Jaspertowi, Rene Stegmaierowi, Meike Reichle, Dirkowi Meyerowi oraz Uliemu Martensowi za pomoc w prowadzeniu stanowiska „mniej więcej na ochotnika”. Ponadto Axelowi Beckertowi za pozwolenie na wykorzystanie slajdów na temat portu GNU/kFreeBSD, Cyrilowi Bruleboisowi za pomoc przy graficznym instalatorze, Joey'owi za pomoc finansową przy drukowaniu ulotek, niemieckiej bibliotece naukowej za sprzęt oraz — ponownie — firmie Univention za wspaniały katering.

Źródło: lists.debian.org/debian-devel-announce/2010/03/msg00001.html

Dodany: 10 mar 2010 o 13:21
przez: azhag

OSnews Wykop Blip Flaker Kciuk Śledzik Facebook Identi.ca Twitter del.icio.us Google Bookmarks

Komentarze (RSS):

  • Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy

  • Aby dodać komentarz Zaloguj się lub Zarejestruj