Wybory Lidera Projektu Debian 2010: sylwetki kandydatów

Znamy już nazwiska wszystkich kandydatów, którzy startują w tegorocznych wyborach na Lidera Projektu Debian: Margarita Manterola, Stefano Zacchiroli, Wouter Verhelst oraz Charles Plessy.

Kandydaci powinni wkrótce opublikować programy wyborcze. Tymczasem przedstawiamy ich sylwetki:

Stefano Zacchiroli

Stefano Zacchiroli (zack) deweloperem Debiana jest od 2001 r. Przez kilka pierwszych lat był trochę zdystansowany od Debiana — nie angażował się w życie Projektu (dyskusje na IRC-u, deweloperskich listach dyskusyjnych), po prostu zajmował swoimi pakietami. Sytuacja zmieniła się po wystawie LinuxTag w 2004 r. — odkrył wtedy, że Debian to również fascynująca społeczność i zaangażował się w jego życie wewnętrzne.

Zacchiroli pracował (i pracuje) m.in. nad systemem śledzenia pakietów (PTS), językiem OCaml, wniósł niemały wkład do zestawu skryptów devscripts, vima (choć zaczął używać Emacsa) czy modułów Pythona do obsługi plików typowych dla Debiana. Pod jego pieczą znajduje się wiele innych pakietów.

Ma włoskie korzenie, obecnie mieszka w Paryżu. Posiada stopień naukowy doktora w dziedzinie informatyki. Prowadzi badania na Université Paris Diderot, gdzie również wykłada.

Zacchiroli kandydował (bez sukcesu) na Lidera Projektu w zeszłym roku.

Wouter Verhelst

Wouter Verhelst (wouter) status dewelopera otrzymał w 2001 r. Skromnie przyznaje, że nie jest zaangażowany w Debiana tak bardzo jakby chciał.

Verhelst pomagał administrować wieloma builderami Debiana (m.in. Arrakis, Quickstep, Kiivi, A4000, ska). Jest mocno zaangażowany w przystosowanie Debiana dla komputerów Mac (np. pakiety emile, quik-installer), w przeszłości pracował nad portem m68k. Ponadto opiekuje się m.in. takimi pakietami jak logtool czy hotswap oraz innymi.

Wouter Verhelst jest Belgiem. Prowadzi firmę NixSys.

Charles Plessy

Charles Plessy (plessy) deweloperem został w 2008 r. Jednak już wcześniej (od 2005 r.) był mocno aktywny w projekcie Debian Med.

Szczególnie zaangażowany jest w rozwój Debiana jako systemu dla bioinformatyków. Większość programów, którymi się opiekuje, związanych jest z analizą sekwencji kwasów nukleinowych. Spośród jego licznych pakietów wymienić można m.in. emboss, rnahybrid, glam2, velvet. wise, mummer, ncbi-epcr.

Charles Plessy jest Francuzem. Z wykształcenia jest biologiem, pracuje we francuskim Institut Génétique Biologie Moléculaire Cellulaire — jednym z wiodących europejskich centrów prowadzących badania biomedyczne.

Margarita Manterola

Margarita Manterola (marga) deweloperką została w 2005 r. Do Debiana przekonałą ją filozofia Wolnego Oprogramowania — bardzo podobał jej się fakt, że system rozwijany jest przez społeczność, a nie firmę.

Opiekuje się kilkoma pakietami (astyle, uisp i inne). Głównie jednak zaangażowana jest w system Debian QA, pomaga również nowym ludziom w zostaniu deweloperami Debiana — pełni funkcję zarządzającej zgłoszeniami (Application Manager). Jest członkinią grupy Debian Women, która zajmuje się angażowaniem kobiet w rozwój Projektu.

Manterola jest Argentynką. Naucza GNU/Linuksa na Wydziale Inżynierii na Uniwersytecie w Buenos Aires.

Dodany: 12 mar 2010 o 08:29
przez: azhag

OSnews Wykop Blip Flaker Kciuk Śledzik Facebook Identi.ca Twitter del.icio.us Google Bookmarks

Komentarze (RSS):

1  ippo76, dodany: 2010-03-12 09:09 #170
Parytet! Parytet! Więcej kobiet w Debianie!!

2  azhag, dodany: 2010-03-12 12:06 #171
@ippo76: „Kobiety na Debiany” :)

3  Gość: Gość, dodany: 2010-03-12 17:51 #172
"Sytuacja zmieniła się po wystawie LinuxTag w 2004 r. — odkrył wtedy, że Debian to również fascynująca społeczność i zaangażował się w jego życie wewnętrzne."

Życie wewnętrzne Debiana... Cokolwiek palił autor, też chcę tego spróbować.

4  azhag, dodany: 2010-03-12 18:56 #173
Ostatnio autor spalił zapiekanki. Przepis na życzenie.

Aby dodać komentarz Zaloguj się lub Zarejestruj