Status przeglądarki Iceweasel 3.6 w Debianie [aktualizacja]

Kiedy w Debianie będzie dostępny Iceweasel 3.6? — to pytanie ostatnio często słyszy Mike Hommey, opiekun wariantu Firefoksa w Debianie. Dlatego postanowił publicznie odpowiedzieć na powyższe pytanie na swoim blogu.

W skrócie: kiedy będzie gotowy.

Obecnie dla Squeeze planowana jest wersja 3.5. Przyczyny są różne, najważniejszą jest fakt, że ta wersja współdzieli silnik Gecko z Iceape (SeaMonkey) oraz Icedove (Thunderbird) — to oznacza, że gdy zespół ds. bezpieczenstwa (lub sam Hommey) będzie musiał aktualizować powyższe, będą one dzielić łatki. Z tego powodu wersja 3.6 ma niższy priorytet niż utrzymanie 3.5 w dobrym stanie dla nadchodzącego wydania.

W poprzednim tygodniu Mike Hommey na liście dyskusyjnej napisał, że planuje wersję 3.6 dodać do repozytorium w tym tygodniu. Okazało się jednak, że nowa wersja XULRunnera nie kompiluje się na części architektur. Iceweasel 3.6 jednak nadal jest w planach. Hommey przejrzał już łaty dodane do wersji 1.9.1 XULRunnera, zbudowanie nowszej powinno już być proste.

Większość problemów z Iceweaselem 3.5 zostało już rozwiązanych: porty na architektury sparc oraz powerpc zostały poprawione jako pierwsze, obecnie Hommey po raz kolejny przebudowuje wersję na arm. Niestety port na architekturę mips jest nadal nieukończony, a z powodu braków sprzętowych deweloper Debiana niewiele może zrobić. W każdym razie wersja 3.5 sprawia problemy tylko na jednej architekturze, a nie na czterech.

Z drugiej strony, Mozilla planuje w przyszły wtorek wydać nową wersję z serii 3.5 z poprawkami bezpieczeństwa, a to oznacza, że i tak będzie trzeba poświęcić trochę czasu dla Iceweasela dla wydania stabilnego. Dlatego następne kilka dni Hommey planuje poświęcić na zintegrowanie poprawek bezpieczeństwa dla stabilnej gałęzi Debiana, następnie niestabilnej (w tym poprawki dla sprawiających problemy architektur). Dopiero wtedy prace nad wersją 3.6 zostaną kontynuowane.

To oznacza, że wydania 3.6 w gałęzi eksperymentalnej można się spodziewać za tydzień lub — w najgorszym przypadku — za dwa tygodnie.

Aktualizacja

Port Iceweasela na architekturę ARM został (prawdopodobnie) poprawiony.

Źródło: http://glandium.org/blog/?p=891

Dodany: 13 lut 2010 o 19:26
przez: azhag

OSnews Wykop Blip Flaker Kciuk Śledzik Facebook Identi.ca Twitter del.icio.us Google Bookmarks

Komentarze (RSS):

1  azhag, dodany: 2010-02-23 21:09 #139
xulrunner się buduje:
http://glandium.org/blog/?p=927

czas na firefoksa :)

2  azhag, dodany: 2010-02-25 18:34 #140
Firefox się nie poddaje, Hommey wietrzy spisek ;)
http://glandium.org/blog/?p=936

3  azhag, dodany: 2010-03-05 20:57 #145
Już prawie, już prawie...
http://glandium.org/blog/?p=945

4  arturek, dodany: 2010-03-11 19:55 #169
Pierwsze nieoficjalne pakiety (UNRELEASED)
http://people.debian.org/~glandium/

Aby dodać komentarz Zaloguj się lub Zarejestruj