Przejdź to tekstu

Wiadomości

Mehdi Dogguy nowym Liderem Projektu Debian

Nadszedł czas, kiedy Projekt Debian ponownie, jak każdego roku, dokonał wyboru nowego Lidera. Począwszy od dnia 3 kwietnia w ciągu kolejnych dwóch tygodni, Deweloperzy Debiana głosowali, aby wybrać osobę, która poprowadzi Projekt przez okres jednego roku.

W tym roku jedynym kandydatem był Mehdi Dogguy ( program wyborczy ), który ubiegał się o stanowisko Lidera Projektu w ubiegłym roku, zajmując drugie miejsce. Jego kadencja rozpoczęła się w dniu 17 kwietnia 2016 r. Deweloperzy musieli wybierać między głosowaniem na jedynego kandydata, którym był Mehdi Doggy lub tzw. opcją None Of The Above. (Neil McGovern, który pełnił funkcję Lidera przez ostatni rok zdecydował, że nie będzie się starał o reelekcję). Jeśli wygrywałby drugi wariant, wówczas procedura wyborcza byłaby powtarzana wiele razy: do skutku. więcej »

Dodany przez remi, 20 kwi 2016 o 15:16 | Komentarze [3]


Firefox w Debianie: geneza i rozwiązanie problemu dot. nazwy

W ciągu ostatniej dekady Debian, korzystając z kilku produktów (tj. Firefox, Thunderbird i SeaMonkey) stworzonych i rozwijanych przez Mozilla Corporation, (spółkę zależną od Mozilla Foundation), zastąpił oryginalne nazwy oraz loga, alternatywnymi wariantami: Iceweasel, Icedove i Iceape. Początkowo ten wysiłek podjęto w celu obejścia niezgodności między tzw. Wytycznymi Debiana, dotyczącymi wolnego oprogramowania (zob. DFSG ), polityką the Mozilla trademark usage a licencją dot. loga etc.

Kwestia zmiany nazwy, dotycząca przeglądarki Firefox, pojawiła się w 2004 r. W tym czasie, zasady dotyczące znaków towarowych ( Mozilla trademark policy ), okazały się niezgodne z założeniami DFSG. Dotyczyło, to między innymi zakazu zmiany wyszukiwarek, rozszerzeń, struktury katalogów etc. Wspomniana polityka towarowa Mozilli, zezwalała na wykorzystanie loga Firefoxa w przypadku, kiedy pakiet jest częścią tzw. zestawu " Distribution Partners ", co jak zostało wspomniane, stało w sprzeczności z wytycznymi Debiana dot. Wolnego Oprogramowania. więcej »

Dodany przez remi, 08 kwi 2016 o 10:36 | Komentarze [8]


Debian 8.4 - czwarta aktualizacja Jessie

Ukazała się czwarta aktualizacja Debiana Jessie, oznaczona numerem 8.4. W jej skład wchodzi m.in. kilka nowszych i poprawionych pakietów oraz wszystkie poprawki, które dotąd ukazały się w repozytorium security.debian.org.

Aktualizacja nie oznacza nowego wydania Debiana 8 Jessie, jedynie uaktualnia część pakietów wchodzących w jego skład. Nie ma potrzeby pozbywać się starych płyt, wystarczy zaktualizować zainstalowany system korzystając z serwera lustrzanego, żeby zainstalować nowe pakiety. więcej »

Dodany przez mati75, 02 kwi 2016 o 18:34 | Komentarze [1]


Debian 7.10 - dziesiąta aktualizacja Wheezy'ego

Ukazała się dziesiąta aktualizacja Debiana Wheezy, oznaczona numerem 7.10. W jej skład wchodzi m.in. kilka nowszych i poprawionych pakietów oraz wszystkie poprawki, które dotąd ukazały się w repozytorium security.debian.org.

Aktualizacja nie oznacza nowego wydania Debiana 7 Wheezy, jedynie uaktualnia część pakietów wchodzących w jego skład. Nie ma potrzeby pozbywać się starych płyt, wystarczy zaktualizować zainstalowany system korzystając z serwera lustrzanego, żeby zainstalować nowe pakiety. więcej »

Dodany przez mati75, 02 kwi 2016 o 18:32 | Komentarze [0]


[Prima aprilis] Dolina Uciech Graczy otwarta!

Rok Linuksa™ znowu nie nadszedł. Zmęczeni już trochę trwająca marginalizacją naszego ukochanego systemu operacyjnego, postanowiliśmy przebranżowić nasz portal. Witamy w Dolinie Uciech Graczy!

Spójrzmy prawdzie w oczy: kto nie lubi starych gierek? No właśnie, wszyscy lubią. Dlatego postanowiliśmy poszerzyć grupę docelową naszego serwisu, tworząc miejsce prawdziwie poświęcone miłośnikom Super Mario Bros., Contry, Duck Hunt i innych klasyków od dziesięcioleci okupujących nasze serca. więcej »

Dodany przez azhag, 01 kwi 2016 o 10:45 | Komentarze [3]


Wybory nowego Lidera Projektu Debian

Społeczność Debiana jest teraz w okresie kamapnii, mającej na celu wybór nowego Lidera Projektu. Jedynym, w tym roku, kandydatem jest Mehdi Dogguy, który dołączył do Zespołu ds. Wydań (Release Team) jako asystent prasowy wydania, podczas cyklu rozwojowego Debiana 6. aka Squeeze.

Według Konstytucji Debiana (zob. Constitution for the Debian Project (v1.5) ) punkt 5.2. Appointment, wybór nowego Lidera Projektu powinien rozpocząć się na sześć tygodni przed końcem poprzedniej kadencji, bądź (jeśli jest już za późno) niezwłocznie. Nowy laureat rozpocznie swoją działalność 17. Kwietnia, bieżącego roku. więcej »

Dodany przez remi, 26 mar 2016 o 14:43 | Komentarze [0]


Koniec ery Iceweasel: wraca Firefox

W stosunkach między Debianem a Mozillą odwilż: Iceweasel, to przeglądarka internetowa oparta na Firefoksie, dostarczana przez Debiana od 2006. roku. W zasadzie, jest to ten sam produkt, ale ze zmienioną nazwą. Po upływie dekady, Debian i Mozilla chcą zakopać topór wojenny. Iceweasel ma ponownie stać się Firefoxem.

Mozilla Firefox jest oprogramowaniem typu Open Source. Jednak logo, jest znakiem towarowym. Licencja umożliwia modyfikowanie kodu źródłowego programu i stworzenie własnej przeglądarki internetowej, ale zabrania wykorzystania nazwy "Mozilla Firefox". W 2005. roku, Debian otrzymał pozwolenie na użycie nazwy "Mozilla Firefox", ale nie zdecydowano się na zastosowanie loga, ponieważ jego licencjonowanie było niezgodne z wytycznymi Debiana dot. wolnego oprogramowania (zob. DFSG ). więcej »

Dodany przez remi, 06 mar 2016 o 13:26 | Komentarze [20]


Debian "Stretch": wydanie nieznacznie opóźnione

Na ostatnim spotkaniu, Release Team (Zespół ds. Wydań) zdecydował, że zamrożenie dla nowego Stabilnego wydania " Stretch ", będzie nieco opóźnione w porównaniu z wcześniejszymi zapowiedziami.

Debian " Stretch " zostanie wydany z kilkumiesięcznym opóźnieniem a tzw. "zamrożenie" zaplanowane zostało na 5. Lutego przyszłego roku. Powodem, dla którego podjęto taką decyzję, jest chęć wykorzystania pierwszego jądra Linux, wydanego na początku przyszłego roku, które według obecnych planów, będzie posiadało status Long-Term Support (Prawdopodobnie oznaczone zostanie numerem 4.10). Dla uniknięcia wszelkich wątpliwości: zmiana ta jest jednorazowa. więcej »

Dodany przez remi, 06 mar 2016 o 12:41 | Komentarze [1]


Zakończenie wsparcia dla Debian 6.0 LTS

29 lutego 2016 roku zakończy się długoterminowe wsparcie dla wersji 6.0 dystrybucji Debian. Upływa właśnie 5 lat od oficjalnej premiery, która nastąpiła 6 lutego 2011.

Zakończone wsparcie oznacza brak dostępnych poprawek bezpieczeństwa dla tej wersji systemu. Długoterminowe wsparcie zostało wprowadzone 16 czerwca 2014 roku dla architektur amd64 i i386. więcej »

Dodany przez mati75, 18 lut 2016 o 20:51 | Komentarze [1]


Debian 8.3 - trzecia aktualizacja Jessie

Ukazała się trzecia aktualizacja Debiana Jessie, oznaczona numerem 8.3. W jej skład wchodzi m.in. kilka nowszych i poprawionych pakietów oraz wszystkie poprawki, które dotąd ukazały się w repozytorium security.debian.org.

Aktualizacja nie oznacza nowego wydania Debiana 8 Jessie, jedynie uaktualnia część pakietów wchodzących w jego skład. Nie ma potrzeby pozbywać się starych płyt, wystarczy zaktualizować zainstalowany system korzystając z serwera lustrzanego, żeby zainstalować nowe pakiety. więcej »

Dodany przez mati75, 23 sty 2016 o 21:15 | Komentarze [10]


Strona: 1 2 3 4 5 6 770 71