Debian "Stretch": druga aktualizacja 'point release' (9.1 → 9.2)

W dniu 7. Października, 2017 roku ukazała się druga, od oficjalnego wydania, aktualizacja, tzw. "point release", dla Stabilnej wersji, oznaczonej numerem 9. (nazwa kodowa "Stretch"). Uzupełnione zostały głównie poprawki związane z bezpieczeństwem, wydane do czasu tej aktualizacji wraz z kilkoma korektami dot. poważnych problemów w bieżącym wydaniu. Należy pamiętać, że owa aktualizacja nie jest kolejnym, nowym wydaniem systemu Debian.

U żytkownicy, którzy na bieżąco uaktualniają swój system (via security.debian.org ), nie będą musieli aktualizować dużej ilości pakietów. Niemniej nowe, zaktualizowane obrazy płyt CD/DVD, które zawierają wszystkie zmiany wprowadzone w wyniku tej aktualizacji, dostępne są do pobrania (zob. Oficjalne obrazy - " stable " oraz odpowiednie dla wypróbowania systemu Debian - Obrazy "live".)
więcej »

Dodany: 08 paź 2017 o 15:55
przez: remi

Pojawiły się nagrania z DebConf17

W dniach od 6 do 12 sierpnia, w Montrealu, odbył się siedemnasty już DebConf.

Dostępne były rozpiski tematów, teraz jednak, dzięki Debian Video Team, możemy poznać również przebieg prelekcji.
więcej »

Dodany: 06 wrz 2017 o 16:25
przez: Tor

Trwają prace nad Debianem dla urządzeń mobilnych

Prace nad Debianem napędzającym urządzenia mobilne (takie jak tablety, telefony i komputery kieszonkowe) nie ustają.

Podczas tegorocznego DebConf17 spotkało się ponad 50 osób, aby omówić szanse i wyzwania związane z obecnością Debiana na urządzeniach mobilnych.
więcej »

Dodany: 18 sie 2017 o 17:37
przez: Tor

Projekt Debian świętuje 24 urodziny!

Dokładnie dwadzieścia cztery lata temu, 16 sierpnia 1993 r., Ian Murdock ogłosił na liście comp.os.linux.development utworzenie nowej dystrybucji nazwanej Debian Linux Release. Wydarzenie to uważane jest za moment narodzin obecnie jednej z największych, najstarszych i najbardziej wpływowych dystrybucji Wolnego Oprogramowania.

Debian w dorosłe życie wchodzi z dużym doświadczeniem. Wielokrotnie zdobywał prestiżowe nagrody zdobył uznanie nie tylko codziennych użytkowników komputerów, doskonale sprawdza się także w zastosowaniach ściśle profesjonalnych: na superkomputerach (m.in. polskiej Galerze ), w medycynie czy ośrodkach naukowych. Nie tylko na Ziemii Debian był używany — obsługiwał on również systemy badawcze w promach kosmicznych. Jest też pierwszą dystrybucją GNU/Linuksa oficjalnie działającą również na innym jądrze.
więcej »

Dodany: 16 sie 2017 o 22:17
przez: azhag

Debian "Stretch": pierwsza aktualizacja 'point release' (9.0 → 9.1)

W dniu 22. Lipca, 2017 roku ukazała się pierwsza, od oficjalnego wydania, aktualizacja, tzw. "point release", dla Stabilnej wersji, oznaczonej numerem 9. (nazwa kodowa "Stretch"). Uzupełnione zostały głównie poprawki związane z bezpieczeństwem, wydane do czasu tej aktualizacji wraz z kilkoma korektami dot. poważnych problemów w bieżącym wydaniu. Należy pamiętać, że owa aktualizacja nie jest kolejnym, nowym wydaniem systemu Debian.

U żytkownicy, którzy na bieżąco uaktualniają swój system (via security.debian.org ), nie będą musieli aktualizować dużej ilości pakietów. Niemniej nowe, zaktualizowane obrazy płyt CD/DVD, które zawierają wszystkie zmiany wprowadzone w wyniku tej aktualizacji, dostępne są do pobrania (zob. Oficjalne obrazy - " stable " oraz odpowiednie dla wypróbowania systemu Debian - Obrazy "live".)
więcej »

Dodany: 23 lip 2017 o 17:40
przez: remi

Debian "Jessie": kolejna aktualizacja 'point release' (8.8 → 8.9)

W dniu 22. Lipca, 2017 roku ukazała się kolejna - dziewiąta - aktualizacja, tzw. "point release", dla wydania oldstable, oznaczonego numerem 8 (nazwa kodowa "Jessie"). Uzupełnione zostały głównie poprawki związane z bezpieczeństwem, wydane do czasu tej aktualizacji wraz z kilkoma korektami dot. poważnych problemów w bieżącym wydaniu. Należy pamiętać, że owa aktualizacja nie jest kolejnym, nowym wydaniem systemu Debian.

U żytkownicy, którzy na bieżąco uaktualniają swój system (via security.debian.org), nie będą musieli aktualizować dużej ilości pakietów. Ponieważ Debian 8. został zastąpiony przez Debiana 9. ("Stretch") niektóre z obrazów instalacyjnych mogą nie być już dostępne lub mogą nie działać, więc aby zainstalować wydanie 8.9, należy pobrać dowolny z obrazów: debian-installer. Nie ma, będących do dyspozycji obrazów płyt CD/DVD, które zawierałyby wszystkie zmiany wprowadzone jako efekt tej aktualizacji. Dostępne do pobrania, są natomiast obrazy z poprzedniego wydania "point release", tj. 8.8 (zob. Oficjalne obrazy - " oldstable ". Więcej informacji: Debian Archive/Current Releases oraz Index of /mirror/cdimage/archive/8.8.0. Niemniej, zaleca się instalację wydania "Stretch".
więcej »

Dodany: 23 lip 2017 o 17:39
przez: remi

Debian 9 "Stretch" wydany

Po 26 miesiącach stałego rozwoju, Projekt Debian z dumą przedstawia nowe stabilne wydanie oznaczone numerem 9 (o nazwie kodowej Stretch ), które będzie wspierane przez najbliższe 5 lat, dzięki wspólnej pracy Zespołu ds. Bezpieczeństwa oraz Zespołu ds. Długiego Wsparcia.

Debian 9 jest poświęcony pamięci założyciela projektu Iana Murdocka, który zmarł 28 grudnia 2015 r.
więcej »

Dodany: 18 cze 2017 o 12:45
przez: mati75

Raport na temat błędów krytycznych dla wydania (nr 24)

Debian 9.0 Strech ukaże się już jutro. Jak prezentuje się stan repozytorium dzień przed wydaniem?

Na zakończenie 24-ego tygodnia tego roku kształtują się one następująco: błędów ogółem: 1090, dotyczących Stretch: 65, występujących tylko w Stretch: 4, oczekujących na naprawę w Stretch: 61.
więcej »

Dodany: 16 cze 2017 o 19:33
przez: mati75

Raport na temat błędów krytycznych dla wydania (nr 23)

Debian 9.0 Stretch ukaże się już za tydzeń. Cotygodniowe statystyki błędów krytycznych dla wydania pomogą przedstawić zaawansowanie prac nad wydaniem.

Na zakończenie 23-ego tygodnia tego roku kształtują się one następująco: błędów ogółem: 1070, dotyczących Stretch: 59, występujących tylko w Stretch: 6, oczekujących na naprawę w Stretch: 53.
więcej »

Dodany: 10 cze 2017 o 16:33
przez: mati75

Raport na temat błędów krytycznych dla wydania (nr 22)

Debian 9.0 Stretch ukaże się już 17 czerwca. Cotygodniowe statystyki błędów krytycznych dla wydania pomogą przedstawić zaawansowanie prac nad wydaniem.

Na zakończenie 22-ego tygodnia tego roku kształtują się one następująco: błędów ogółem: 1087, dotyczących Stretch: 132, występujących tylko w Stretch: 28, oczekujących na naprawę w Stretch: 104.
więcej »

Dodany: 03 cze 2017 o 10:38
przez: mati75

Strona: 1 2 3 4 5 6 770 71