Firefox w Debianie: geneza i rozwiązanie problemu dot. nazwy

W ciągu ostatniej dekady Debian, korzystając z kilku produktów (tj. Firefox, Thunderbird i SeaMonkey) stworzonych i rozwijanych przez Mozilla Corporation, (spółkę zależną od Mozilla Foundation), zastąpił oryginalne nazwy oraz loga, alternatywnymi wariantami: Iceweasel, Icedove i Iceape. Początkowo ten wysiłek podjęto w celu obejścia niezgodności między tzw. Wytycznymi Debiana, dotyczącymi wolnego oprogramowania (zob. DFSG), polityką the Mozilla trademark usage a licencją dot. loga etc.

Kwestia zmiany nazwy, dotycząca przeglądarki Firefox, pojawiła się w 2004 r. W tym czasie, zasady dotyczące znaków towarowych (Mozilla trademark policy), okazały się niezgodne z założeniami DFSG. Dotyczyło, to między innymi zakazu zmiany wyszukiwarek, rozszerzeń, struktury katalogów etc. Wspomniana polityka towarowa Mozilli, zezwalała na wykorzystanie loga Firefoxa w przypadku, kiedy pakiet jest częścią tzw. zestawu "Distribution Partners", co jak zostało wspomniane, stało w sprzeczności z wytycznymi Debiana dot. Wolnego Oprogramowania.

Jednakowoż "the Community Edition rules" pozwoliło Debianowi na korzystanie z nazwy Firefox, ale zabroniło użycia określenia Mozilla Firefox oraz loga, ponieważ według Mozilla Trademark Policy FAQ, pliki graficzne były rozprowadzane na warunkach licencji, ale w ramach statusu non-free. Podejrzewać można, że najbardziej problematyczne, okazały się wymagania dotyczące uzyskania zgody dla jakichkolwiek modyfikacji programu.

Zaproponowano, że Mozilla może udzielić licencji dot. znaku towarowego na potrzeby Debiana, poza ogólną polityką handlową, ale były Lider Projektu Debian (DPL) Branden Robinson stwierdził, że takie porozumienie byłoby w konflikcie z ósmym punktem DFSG. Po debacie, która odbyła się w lutym 2006 r., Mike Connor z Fundacji Mozilla, zgłosił #354622. Niemniej prawdą jest, że w wyniku przeprowadzonych rozmów - krótko mówiąc - przyjęto nazwę Iceweasel. Wszystko to razem stanowi ciekawe zjawisko, będące jednocześnie złożone, ale i wymykające się jednoznacznym interpretacjom.

Po upływie dekady, dzieje się tak, jak to często bywa w życiu: zarówno Debian oraz Fundacja Mozilla, gotowe są do powrotu do oryginalnego nazewnictwa wspomnianych aplikacji. Ważne jest, aby zrozumieć, że mimo podobieństw w nazwie, Iceweasel, nie należy do tej samej kategorii, co GNU IceCat (przeglądarka internetowa, rozprowadzana przez Projekt GNU, będąca forkiem Mozilla Firefox). Iceweasel składa się z plików binarnych przebudowanych przez Deweloperów Debiana, tylko z minimalnymi zmianami, polegającymi głównie na usunięciu nazw należących do Mozilli.

Jest rok 2016. Wytyczne znaków towarowych Mozilli przekształciły się znacznie na przestrzeni ostatnich lat, a w szczególności, stały się bardziej otwarte. Loga i nazwy produktów, nie są już przedmiotem odrębnych kategorii etc. Sylvestre Ledru z Mozilli, 17. lutego, opublikował zgłoszenie (zob. #815006) stwierdzając w nim, że: "Celem tego zgłoszenia jest zmiana nazwy Iceweasel na Firefox", dodając również: "Poszczególne zagadnienia wymienione w zgłoszeniu #354622 zostały już rozwiązane", co w zasadzie pozwala na zmianę nazwy Iceweasel na Firefox. Dodatkowo, Mozilla przyznała, że łatki stosowane przez Deweloperów Debiana, nie wpływają na jakość produktu etc. Prawa autorskie dotyczące loga, także nie są już problemem: "Logo Firefoksa zostało wydane na wolnej licencji, która jest zgodna z DFSG.”

Ponadto, w międzyczasie Mozilla wprowadziła mechanizm Extended Support Release (ESR), co sprawiło, że zarządzanie pakietem stało się o wiele prostsze zarówno dla Mozilli oraz Debiana. Po pierwsze, Debian stara się zapewnić poprawki bezpieczeństwa dla wydań ESR. Przy tym, co ważniejsze, kiedy dostarczone przez edycję Stabilną wydanie ESR nie otrzymuje już poprawek bezpieczeństwa, publikowanych przez Mozillę, pakiet aktualizowany jest do następnej wersji z przedłużonym wsparciem. Wcześniej, Debian zastosował nowe podejsćie, odnośnie backportowania poprawek bezpieczeństwa. W przeszłości, było to jedną z kluczowych zmian, jakie zdecydowano się wprowadzić. Okazało się to konieczne, ponieważ Stabilne wydania są wspierane przez znacznie dłuższy okres czasu, aniżeli ma to miejsce w przypadku przeglądarki Firefox, która z reguły jest aktualizowana, co sześć do ośmiu tygodni.

W istocie, problemy dotyczące licencjonowania loga, niezgodności z tzw. trademark-usage etc., zostały rozwiązane, więc Sylvestre Ledru stwierdził, że Debian może powrócić do nazwy Firefox.

Jednakże, jakkolwiek by reguły związane z przemianowaniem nazw programów były proste: sam fakt dokonania zmian -- stwarza podziały, bowiem nie wszystkie osoby związane z Projektem Debian są przekonane, czy problem rzeczywiście rozwiązano. Na przykład Paul Wise poprosił o wyjaśnienie, jak nowe wytyczne trademark-usage, odnoszą się do ósmej sekcji DFSG. Jak zauważył: "Zasady dotyczące znaków towarowych Mozilli, nie są jasne, i nie wiadomo jak daleko można się posunąć w zmianach zanim będzie wymagana pisemna zgoda". W związku z tymi wątpliwościami, Stefano Zacchiroli (będący Liderem Projektu Debian w latach 2010 - 2013), stwierdził, że Mozilla nie udziela licencji dla znaku towarowego specjalnie dla Debiana, ale uznaje wysiłek, jaki włożono w ciągu ostaniej dekady, związany z pracą nad przeglądarką Iceweasel etc.[1]

Pomijając wszystko powyższe, wygląda na to, że nowe Stabilne wydanie, Debian 9. (aka "Stretch") zawierać już będzie przeglądarkę Firefox. Podobnej modyfikacji, należy oczekiwać również w stosunku do aplikacji Icedove i Iceape. Niemniej, rozmowy wciąż trwają. W celu uproszczenia mechanizmów związanych z zarządzaniem pakietem Iceweasel, nazwa przeglądarki w aktualnym wydaniu Stabilnym (Debian 8. aka "Jessie"), nie zostanie zmieniona.

Tymczasem w gałęziach niestabilnej i testowej Firefox zastąpił już Iceweasel.

Więcej informacji:

  1. [1] Bug#815006: Stefano Zacchiroli
  2. Renaming Iceweasel to Firefox
  3. Mozilla Trademark Policy,
  4. The Debian Free Software Guidelines (DFSG)),

Dodany: 08 kwi 2016 o 10:36
przez: remi

OSnews Wykop Blip Flaker Kciuk Śledzik Facebook Identi.ca Twitter del.icio.us Google Bookmarks

Komentarze (RSS):

1  remi, dodany: 2016-04-08 10:39 #3822
Ekstra specjalne podziękowania dla azhaga, za pomoc w tworzeniu powyższego tekstu. Za pomysł, sugestie, zwrócenie uwagi na błędy etc. Bez zaangażowania z jego strony artykuł, prawdopodobnie, nie zostałby napisany. Owa pomoc przebija przez wszystkie moje poczynania odnoszące się do tej publikacji. Dziękuję serdecznie!

2  Pavlo950, dodany: 2016-04-08 15:01 #3823
Spoko tekst, proponuję podlinkować w widocznym miejscu ażeby można było łatwo znaleźć.

3  Gość: Gość (b525fdc1ea), dodany: 2016-04-08 16:36 #3824
"Spoko tekst, proponuję podlinkować w widocznym miejscu ażeby można było łatwo znaleźć.
jest odnośnik na LinuxPortal, tak tu trafiłem;)

4  Gość: rozie, dodany: 2016-04-10 09:21 #3825
"Dodatkowo, Mozilla przyznała, że łatki stosowane przez Deweloperów Debiana, nie wpływają na jakość produktu etc." - z tego co pamiętam, to potwierdzenie jakości debianowej wersji przez Mozillę było od samego początku, cała sprawa dotyczyła jedynie braku "przechodniości" prawa do używania nazwy Mozilla na osoby trzecie. Czyli: Mozilla od zawsze doceniała jakość pracy DD i pozwoliła im używać nazwy Firefox, ale jednocześnie nie pozwoliła korzystać z nazwy Firefox buildom/forkom tworzonym przez innych ludzi, co z kolei było sprzeczne z polityką Debiana. I z tego co pamiętam, inicjatorami zmiany nazwy, mimo prawa do używania nazwy Firefox byli właśnie DD. Ze względu na prawa użytkowników.

5  Gość: Gość (d92154e08b), dodany: 2016-04-14 20:06 #3826
Prośba do autora, używaj akapitów i większych odstępów miedzy wersami.
Tekst się strasznie zlewa i jest nie czytelny.
Ogólnie może prośba do administracji żeby zrobić coś z tą czcionką, może troszkę ciemniejszą.

6  Gość: Gość (577344d3dd), dodany: 2016-04-15 14:03 #3827
Witam serdecznie. Artykuł został napisany z zastosowaniem akapitów oraz odstępów (spacja) etc. Niemniej, proponuję np. zmianę rozmiaru czcionki w przeglądarce [1], ewentualnie wykorzystanie kombinacji klawiszy 'ctrl' i '+' w celu powiększenia tekstu.

Pozdrawiam.

[1] Generalnie, ciekawy efekt można uzyskać via "Pozwalaj stronom stosować inne czcionki niż ustawione tutaj" - opcję dostępną w przeglądarce Firefox (Edycja > Preferencje > Czcionki i kolory > Zaawansowane). Po odznaczeniu owej opcji, tekst wydaje się bardziej czytelny: szersza czcionka, większy odstęp etc.

7  Gość: Gość (577344d3dd), dodany: 2016-04-15 14:04 #3828
Przepraszam, mały błąd:

--- Edycja > Preferencje > Czcionki i kolory > Zaawansowane
+++ Edycja > Preferencje > Treść > Czcionki i kolory > Zaawansowane

8  Gość: Gość (e97524cd52), dodany: 2016-05-14 16:26 #3832
W testingu jest Firefox, a wolę Ice'a ;) Logo jakieś takie sympatyczniejsze, a nie ...

Aby dodać komentarz Zaloguj się lub Zarejestruj