Debian "Stretch": ósma aktualizacja 'point release' (9.7 → 9.8)

W dniu 16. Lutego, 2019 roku ukazała się ósma aktualizacja, tzw. "point release", dla Stabilnej wersji, oznaczonej numerem 9. (nazwa kodowa "Stretch"). Uzupełnione zostały głównie poprawki związane z bezpieczeństwem, wydane do czasu tej aktualizacji wraz z kilkoma korektami dot. poważnych problemów w bieżącym wydaniu. Należy pamiętać, że owa aktualizacja nie jest kolejnym, nowym wydaniem systemu Debian.

Użytkownicy, którzy na bieżąco uaktualniają swój system (via security.debian.org), nie będą musieli aktualizować dużej ilości pakietów. Niemniej nowe, zaktualizowane obrazy płyt CD/DVD, które zawierają wszystkie zmiany wprowadzone w wyniku tej aktualizacji, dostępne są do pobrania (zob. Oficjalne obrazy - "stable" oraz odpowiednie dla wypróbowania systemu Debian - Obrazy "live".)

W tym wydaniu, dodano kilka ważnych poprawek m.in. do następujących pakietów: ➡️ glibc (naprawiono kilka problemów związanych z bezpieczeństwem) ➡️ intel-microcode (m.in. dodano obługę L1D_FLUSH, jako mitygacja dla tzw. L1TF "Foreshadow/-NG"; dodano wsparcie dla SSBD mające na celu zapobieganie atakom "Spectre v4"; zaimplementowano IBRS/IBPB/STIPB przeciwdziałające atakom "Spectre v2" etc. ➡️ linux - nowe wydanie mainstream ➡️ nvidia-graphics-drivers - nowe wersje upstream. Oczywiście, nie są, to wszystkie pakiety. (Obszerniejsze informacje, dostępne są w oficjalnym zgłoszeniu).

Warto także wspomnieć o usuniętych pakietach z powodu okoliczności, które nie dotyczą i nie są zależne od Deweloperów. Są to, m.in.: ➡️ adblock-plus ➡️ flashblock ➡️ mozilla-noscript ➡️ requestpolicy. Powodem, dla którego podjęto taką decyzję, jest "niezgodność z nowszymi wersjami firefox-esr".

Domyślna konfiguracja narzędzi służących do zarządzania pakietami (np. APT), pozwala na instalację aktualizacji etc., z wykorzystaniem głównych serwerów internetowych Debiana, ale istnieje możliwość modyfikacji pliku /etc/apt/sources.list w celu dodania tzw. serwera lustrzanego, znajdującego się bliżej lokalizacji użytkownika. Obszerna lista dostępna jest w tym miejscu: mirror/list. Serwery HTTP są generalnie szybsze niż FTP.

Przed aktualizacją systemu warto upewnić się, że mamy wystarczającą ilość miejsca na dysku twardym, ponieważ każdy pakiet potrzebny do instalacji, jest pobierany z sieci i przechowywany w katalogu /var/cache/apt/archives/. Z tego powodu, należy sprawdzić, czy jest dostatecznie dużo wolnego miejsca na partycji systemowej /var (oczywiście jeżeli została utworzona na etapie partycjonowania dysku, będącym niezbędnym krokiem podczas instalacji systemu.) Jeżeli system został zainstalowany np. z wykorzystaniem jednej, dużej partycji, tj. / - bez podziału na inne, w/w problem nie powiniem wystąpić.

Przykładowy wpis, który należy dodać do pliku /etc/apt/sources.list, umożliwiający ww. aktualizację, może przyjąć następującą postać:

deb http://security.debian.org/ stable/updates main contrib non-free 

Więcej informacji znajduje się w oficjalnym ogłoszeniu: Debian 9.8. Aktualizacje "point release" dla Stabilnej wersji, przygotowywane są przez tzw. Stable Release Managers (SRM) przy wsparciu Release Team. Debian 9.0 został pierwotnie wydany 17. Czerwca 2017 r.

SUPLEMENT (źródła, dodatki, informacje etc.)

  1. Point Release - informacje (zob.: szczegóły)
  2. APT - Debian Wiki
  3. source.list - Debian Wiki
  4. Lista repozytoriów (autor: azhag)

Dodany: 19 lut 2019 o 17:28
przez: remi

OSnews Wykop Blip Flaker Kciuk Śledzik Facebook Identi.ca Twitter del.icio.us Google Bookmarks

Komentarze (RSS):

  • Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy

  • Aby dodać komentarz Zaloguj się lub Zarejestruj