Przejdź to tekstu

Trwają prace nad Debianem dla urządzeń mobilnych

Prace nad Debianem napędzającym urządzenia mobilne (takie jak tablety, telefony i komputery kieszonkowe) nie ustają.

Podczas tegorocznego DebConf17 spotkało się ponad 50 osób, aby omówić szanse i wyzwania związane z obecnością Debiana na urządzeniach mobilnych.

Podczas DebConfu pokazano kilka urządzeń:

 • PocketCHIP: Bardzo mały komputer kieszonkowy z klawiaturą, Wi-Fi, USB oraz Bluetoothem napędzanym Debianem 8 (Jessie) lub 9 (Stretch)
 • Pyra: Modularny komputer kieszonkowy z ekranem dotykowym, kontrolerem gier, Wi-Fi, klawiaturą, kilkoma portami USB, slotem na kartę SD oraz opcjonalnym modemem (w wersji dla Europy lub USA). Będzie działał na preinstalowanym Debianie
 • Samsung Galaxy Relay 4G: Smartphone z Androidem posiadający fizyczną klawiaturę, który już teraz może w dużej części bazować na oprogramowaniu Debiana z jądrem Androida. Aktualnie przygotowywane są poprawki umożliwiające korzystanie bezpośrednio z jądra Debiana
 • ZeroPhone: Open-sourcowy telefon bazujący na Raspberry Pi Zero z małym ekranem, fizyczną klawiaturą, sprzętowymi rozwiązaniami do obsługi telefonii, Wi-Fi i mikrofonem. Pracuje pod kontrolą, bazującego na Debianie, Raspbian OS.

Na zdjęciu pokazano wszystkie 4 urządzenia, wraz z Nokią N900, która była pierwszym „linuksowym” telefonem Nokii, działającym pod kontrolą Maemo – systemu bazującego na Debianie, oraz Gnuk – urządzenie kryptograficzne.

Dodany przez Tor, 18 sie 2017 o 17:37

OSnews Wykop Blip Flaker Kciuk Śledzik Facebook Identi.ca Twitter del.icio.us Google Bookmarks


Komentarze (RSS):

 1. Gość (070caebd92), 2017-08-19 10:33 [#]:

  No, no, brzmi super zachęcająco, mam w planach złożyć jakiś mini komputerek i na pewno będzie na Debianie, chociaż już dziś nie jest to problem, tylko się jeszcze zastanawiam nad hardware.


 2. Logansan, 2017-08-19 16:40 [#]:

  Heh Zerophone...
  @Gość Istnieje projekt DebWRT ( Debian uruchamiany na routerach z Jądrem OpenWRT.Chyba że nie o takie "mini" chodzi :)


 3. Gość (3c466a6839), 2017-08-19 18:41 [#]:

  Czy ktoś z Polski się pisze jakby udał się projekt Pyra? Patrzyłem na schemat i wygląda zachęcająco, choć cena niska nie jest.


 4. skullman, 2017-08-24 19:52 [#]:

  Trzymam kciuki bo obecnie nie ma praktycznie wyboru OSa na cegłofon.


 5. Jacekalex, 2017-08-25 19:08 [#]:

  Wybór jest zawsze, są źródła na AOSP, jest edytor i wio.

  Rootowanie Andka nie wiąże się z grzechem śmiertelnym, jaki o oczach fanboy'ów Apple jest JailBreak.


  Zastanawiam się tylko, z jakiego powodu nie widać Linuxa na Smartfony i tablety pracujące na prockach Intel Atom,jak np niektóre modele
  Asusa Zen Phone.

  Pozdro


 6. Gość (3c466a6839), 2017-09-09 23:32 [#]:

  @Jacekalex
  Problem z telefonami jest taki, że nie do końca mogą być wolne. Pyra, jakkolwiek nie całkowicie wolny, to komputer występujący w wersjach z modemem GSM i bez. Modem GSM to komputer mający szeroki dostęp do "wnętrzności" systemu, mikrofonu i głośnika, a dodatkowo pracuje na tym niewolny i nieznany system. Czy np. modem nie odpowiada czymś na jakiś konkretny sygnał - nie wiadomo.


Dodaj komentarz jako gość lub zaloguj się.


Podpis: