Jak zabezpieczyć swój system Debian GNU/Linux - rozdział 1

Kategoria: Artykuły, etykiety: system, bezpieczeństwo

Dodany: 2009-08-04 11:50 (zmodyfikowany: 2009-08-16 16:21)
Przez: winnetou

Wyświetleń: 9582

1. Zamiast wstępu

Na początek słów kilka o tym do kogo skierowany jest ten artykuł. Chciałbym żeby przeczytał go każdy, komu wpadnie on w ręce. Nie ważne czy dopiero zaczynasz przygodę z Debianem, czy jesteś już (średnio)zaawansowanym użytkownikiem. Mam nadzieję, że „nowi” znajdą tu kilka przydatnych rad i dowiedzą się jak skutecznie zabezpieczyć system. „ Starych wyjadaczy” prosiłbym natomiast o zgłaszanie wszelkiego rodzaju błędów merytorycznych. Jeśli chodzi o błędy gramatyczne i inne uwagi do tekstu to śmiało można je do mnie zgłaszać — będę poprawiał w miarę możliwości.

Przedstawione tutaj sposoby zabezpieczenia systemu można zastosować zarówno na komputerze domowym (nie koniecznie wielodostępowym), jak również na wszelkiego rodzaju serwerach (www, ftp, shell, etc).

1.1 O autorze słów kilka

Nazywam się Przemysław Wilkosz. W sieci znany jestem jako winnetou aka vidharr. Znaleźć mnie można przede wszystkim w takich miejscach jak:

  • DUG
  • debian.linux.pl
  • kanału IRC

    #error w sieci IRCNet #debian-pl oraz #shellium w sieci FreeNode

Kontakt ze mną możliwy jest poprzez:

  • mail: wilkosz.p/małpa lub inny zawijas/gmail.com
  • protokół Jabber/XMPP: winnetou@jabster.pl

Coś jeszcze? Kończę studia na Politechnice Rzeszowskiej, jestem szczęśliwym użyszkodnikiem Debiana i Gentoo. I w wolnych chwilach, od czasu do czasu, staram stworzyć coś pożytecznego (i nie tylko ;))

A więc czas zacząć lekturę.


Wstecz | Spis treści | Dalej

OSnews Wykop Blip Flaker Kciuk Śledzik Facebook Identi.ca Twitter del.icio.us Google Bookmarks