1. Zamiast wstępu

Na początek słów kilka o tym do kogo skierowany jest ten artykuł. Chciałbym żeby przeczytał go każdy, komu wpadnie on w ręce. Nie ważne czy dopiero zaczynasz przygodę z Debianem, czy jesteś już (średnio)zaawansowanym użytkownikiem. Mam nadzieję, że „nowi” znajdą tu kilka przydatnych rad i dowiedzą się jak skutecznie zabezpieczyć system. „ Starych wyjadaczy” prosiłbym natomiast o zgłaszanie wszelkiego rodzaju błędów merytorycznych. Jeśli chodzi o błędy gramatyczne i inne uwagi do tekstu to śmiało można je do mnie zgłaszać — będę poprawiał w miarę możliwości.

Przedstawione tutaj sposoby zabezpieczenia systemu można zastosować zarówno na komputerze domowym (nie koniecznie wielodostępowym), jak również na wszelkiego rodzaju serwerach (www, ftp, shell, etc).

1.1 O autorze słów kilka

Nazywam się Przemysław Wilkosz. W sieci znany jestem jako winnetou aka vidharr. Znaleźć mnie można przede wszystkim w takich miejscach jak:

Kontakt ze mną możliwy jest poprzez:

Coś jeszcze? Kończę studia na Politechnice Rzeszowskiej, jestem szczęśliwym użyszkodnikiem Debiana i Gentoo. I w wolnych chwilach, od czasu do czasu, staram stworzyć coś pożytecznego (i nie tylko ;))

A więc czas zacząć lekturę.


Wstecz [3] | Spis treści [4] | Dalej [5]


Przypisy:

  1. http://dug.net.pl
  2. http://debian.linux.pl
  3. http://dug.net.pl/tekst/61/jak_zabezpieczyc_swoj_system_debian_gnu_linux/
  4. http://dug.net.pl/tekst/61/jak_zabezpieczyc_swoj_system_debian_gnu_linux
  5. http://dug.net.pl/tekst/68/jak_zabezpieczyc_swoj_system_debian_gnu_linux___rozdzial_2