Putty X11 forwarding windows

Kategoria: FAQ, etykiety: środowiska graficzne, ssh, sieć

Dodany: 2010-11-12 02:14 (zmodyfikowany: 2010-11-12 14:37)
Przez: rogos

Wyświetleń: 12458

Za pomocą protokołu SSH możemy przekazywać obraz z serwera X i uruchamiać aplikacje z GUI na serwerze, oglądaj wyniki na naszym ekranie w czasie rzeczywistym. O ile na klientach z rodziny Unix nie stwarza to większego problemu, o tyle na Windows potrzebna będzie instalacja serwera X, do wyboru mamy:

  • Cygwin/X
  • X-Win32
  • Exceed
  • X-deep/32

Mając zainstalowany serwer X, możemy przejść do konfiguracji puttiego. Okno konfiguracji, zakładka: connection>ssh>x11, aktywujemy przekazywanie X11, a jako "display location" podajemy adres naszego serwera X na windowsie, w naszym przypadku "localhost:0"(ostatnia cyfra zależy od uruchomienia serwera X na kliencie, jest to numer konkretnego serwera, może być ich uruchomione więcej niż jeden). Standardowym protokołem autentyfikacji jest MIT-Magic-Cookie-1.

Po stronie serwera, należy w pliku konfiguracyjnym ssh odhaszować przekazywanie x11(potem zrestartować daemona ssh w celu wczytania nowego pliku konfiguracyjnego). Potrzebujemy jeszcze wyeksportować zmienną DISPLAY z naszym adresem klienta do systemu: "export DISPLAY=adresklienta:0".

Teraz po zalogowaniu na serwer możemy uruchomić dowolną aplikację, oczywiście sprawność takiego rozwiązania będzie zależeć od szybkości łącza i generacji danych przez uruchomioną aplikację.

Małe uwagi:

  • nie zapomnieć uruchomić na kliencie serwera x11
  • serwer na który się logujemy nie potrzebuje karty graficznej
  • zdarza się że nie wszystkie aplikacje chcą tak współpracować (plują problemami ze sterownikami itp. jak coś się dowiem na ten temat to podzielę się tą wiedzą )

Źródła: (http://the.earth.li/~sgtatham/putty/0.60/htmldoc/Chapter3.html#using-x-forwarding)

OSnews Wykop Blip Flaker Kciuk Śledzik Facebook Identi.ca Twitter del.icio.us Google Bookmarks