Debian w ośrodku naukowym: studium przypadku

Stefano Zacchiroli, Lider Projektu Debian, został niedawno zaproszony do centrali badawczej spółki EDF znajdującego się w Clamart pod Paryżem. Pracownicy EDF chcieli zaprezentować w jaki sposób wykorzystują Debiana oraz co ciekawego wykonują. Zacchiroliego najbardziej zainteresował calibre — wewnętrzna dystrybucja bazująca na Debianie, która została pokazana na francuskiej konferencji LSM. Wnioski ze spotkania opisał na swoim blogu.

Choć obecnie calibre zaczyna być instalowany na komputerach biurkowych (jest już zainstalowany na około 1 200 jednostkach, liczba ta wciąż rośnie), początkowo przeznaczony był dla klastrów dokonujących obliczeń dla celów naukowych. Obecna flota klastrów w EDF nie jest specjalnie duża, jednak nadal w jej skład wchodzą setki maszyn o łącznej mocy obliczeniowej około 40 teraFLOPS, największy klaster znajduje się na liście TOP500.

Głównym założeniem calibre była możliwość szybkiej instalacji klastra od stanu surowego do produkcyjnego. Zadanie to zostało pomyślnie osiągnięte: dzięki użyciu Debiana oraz FAI można zainstalować klaster, który składa się z 200 maszyn, w około półtorej godziny z ponad 3 000 pakietów na każdej jednostce (jako że klaster będzie spełniał wiele zadań, nie jest to maszyna wyspecjalizowana do jednego zadania).

Interesujące dla Lidera Debiana były również powody, dla których pracownicy EDF wybrali Debiana zamiast innego (komercyjnego) systemu dla swoich celów badawczych:

  • używają szerokiego wachlarza otwartoźródłowych programów naukowych (część z nich rozwijana jest wewnątrz EDF): wg nich Debian jest dystrybucją z głównego nurtu, która zawiera najwięcej takich właśnie programów; dodatkowo opiekunowie Debiana są ekspertami jeśli chodzi o programy, nad którymi pracują, dzięki czemu można im ufać (swoje podziękowania kierują do zespołu Debian Science)
  • mają potrzebę przebudowania niektórych pakietów aby włączyć specyficzne optymalizacje dla swoich klastrów, to po pierwsze odpiera typowy argument zarządu o „wsparciu komercyjnym”, które inne dystrybucje oferują — przebudowa pakietów unieważnia gwarancję wsparcia
  • po drugie pomaga w tym fakt, że Debian dużą wagę przywiązuje do jakości pakietów: deweloperzy do końca zwalczają niekompilujący się kod — osoby, które muszą przebudować pakiety naprawdę to doceniają.

Zacchiroli zauważył też, że pracownicy EDF czują się trochę osamotnieni w swoich działaniach, chętnie podzieliliby się doświadczeniami z innymi osobami, które wykorzystują Debiana na klastrach/do obliczeń naukowych. Lider Debiana prosi o kontakt inne osoby, które używają w tym celu Debiana, chętnie pomoże kontakcie z EDF i innymi użytkownikami o podobnych zainteresowaniach.

Źródło: upsilon.cc/~zack/blog/posts/2010/05/Debian-based_scientific_computing_at_EDF/

Dodany: 28 maj 2010 o 10:55
przez: azhag

OSnews Wykop Blip Flaker Kciuk Śledzik Facebook Identi.ca Twitter del.icio.us Google Bookmarks

Komentarze (RSS):

  • Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy

  • Aby dodać komentarz Zaloguj się lub Zarejestruj