Coroczna międzynarodowa konferencja Debiana zakończona pomyślnie

Podsumowanie dziewiątej edycji DebConf.

Około 250 osób z ponad 35 krajów wzięło udział w tegorocznej konferencji Debiana — Debconf9, która odbyła się między 24-30 lipcem w Cáceres, w hiszpańskiej wspólnocie autonomicznej Extremadura. Około 80 spośród nich wzięło udział również w warsztatach DebCamp — imprezie, która poprzedziła DebConf w dniach 16-23 lipiec. Głównym celem DebCampu są spotkania członków wewnętrznych zespołów Debiana, a także grup współtwórców pracujących nad doraźnymi projektami, które wymagają bliższej współpracy.

Dzięki znaczącemu wsparciu takich firm i instutucji jak HP, samorząd regionu Extremadura, Telefonica, Linux Magazine, Google, Collabora, Canonical, Qt, maemo.org, Comparex, Intel, rada miasta Cáceres oraz innych, wikt i opierunek oraz bogate zaplecze komputerowe były darmowe dla osób, które jako pierwsze potwierdziły udział, oraz niedrogie dla pozostałych uczestników. Ponadto sponsorzy współfinansowali podróż wielu aktywnych twórców Debiana — zarówno tych z, jak i spoza Europy — dzięki czemu ich udział w konferencji był możliwy. Wsparcie samorządu Extremadury w kwestii planowania i organizacji konferencji pomogło w gładkim przeprowadzeniu imprezy oraz wywarciu wrażenia fachowości.

Podobnie jak w przypadku samego Projektu Debiana, zespół organizujący konferencję składa się wyłącznie z ochotników. Dzięki ich ciężkiej pracy oraz wsparciu sponsorów Debconf9 był wysoce produktywny, udało się osiągnąć kilka nowatorskich rezultatów. Steve McIntyre, Lider Projektu, podsumował:

To była jedna z najbardziej produktywnych konferencji spośród dotychczasowych. Nasi deweloperzy oraz zespoły wiele osiągnęli w tym krótkim czasie, konferencja z pewnością będzie miała duży wpływ na zbliżające się wydanie „Squeeze'a”.

Spośród wielu ważnych wykładów wymienić należy wystąpienie zespołu odpowiedzialnego za wydania, podczas którego zaprezentowane zostały cele oraz plany dla Debiana 6.0 „Squeeze”, a także nowa polityka zamrażania wydań, czy wystąpienie Lidera Projektu, który podjął dyskusję na temat motywowania deweloperów Projektu do dalszej pracy w zgodzie z dewizą Debiana („uniwersalny system operacyjny”).

Podczas konferencji odbyło się łącznie ponad 130 różnych posiedzeń, poczynając od formalnych wykładów, po liczne spontaniczne spotkania. Większość z tych posiedzeń była na żywo dostępna w internecie. Pozwoliło to — w połączeniu z internetowymi kanałami dyskusji — na udział w konferencji tych współtwórców Debiana, którzy nie uczestniczyli w niej bezpośrednio. Podobnie jak w poprzednich latach, nagrania z tegorocznej konferencji zostaną upublicznione na stronie debconf9.debconf.org/video, gdy tylko zostaną poddane obróbce.

Kolejna konferencja Debiana odbędzie się w 2010 roku w Nowym Jorku, w Stanach Zjednoczonych. Strona DebConfu zawiera więcej informacji o imprezie, również nieco zdjęć z tegorocznej edycji.

Źródło: http://www.debian.org/News/2009/20090806

Dodany: 08 sie 2009 o 09:20
przez: azhag

OSnews Wykop Blip Flaker Kciuk Śledzik Facebook Identi.ca Twitter del.icio.us Google Bookmarks

Komentarze (RSS):

  • Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy

  • Aby dodać komentarz Zaloguj się lub Zarejestruj