Postępy Hurda w lutym

Pierwszy sterownik DDE, wprowadzenie biblioteki libpciaccess, rozpoczęcie przygotowań do GSOC.

W tym miesiącu Zheng Da uruchomił i przetestował pierwszy sterownik DDE, co było możliwe dzięki wcześniejszej implementacji DDE w Hurdzie (DDE umożliwia korzystanie z aktualnych, linuksowych sterowników w mikrojądrach Mach i L4).

Samuel Thibault wprowadził do Xorga bibliotekę libpciaccess, dzięki której serwer X (na x86) ma dostęp do interfejsu PCI i połączenie z portami I/O (wejścia/wyjścia).

Podczas konferencji FOSDEM odbyły się dyskusje m.in. na tematy: Dlaczego ciągle znajdują się osoby, które pracują nad projektem GNU/Hurd? oraz o portowaniu sterowników KGI z linuksa na GNU/Mach (KGI to projekt, mający na celu stworzenie wieloplatformowego szkieletu dla sterowników graficznych, co ma umożliwić proste ich przenoszenie pomiędzy różnymi systemami i platformami).

Mikel Olasagasti tak zrelacjonował konferencję:

Sala była pełna i niektórzy ludzie musieli stać. Część przybyłych nie mogła wręcz dostać się do zatłoczonego pomieszczenia.

Antrik wykonał dobrą robotę. Dzięki niemu zebrany tłum mógł podziwiać Hurda z działającym serwerem X. Działało wolno, ale działało.

Rzadki błąd na chwilę spowolnił prezentację. Maszyna musiała zostać potraktowana fsck, co zajęło trochę czasu, który mógł zostać poświęcony na serię pytań i odpowiedzi, które były całkiem interesujące.

Ponownie nadchodzi czas na Google Summer of Code, rozpoczęto więc cotygodniowe spotkania GSoC na ircu, aby sprawniej koordynować projekty. W 2008 roku projekt GNU Hurd miał 5 ukończonych projektów, w 2009 roku jeden. W tym roku deweloperzy mają nadzieję na powtórzenie wyników sprzed 2 lat. Poprzednie lata przyniosły nam libchannel, interfejs dla lisp, dtrace, nsmux, network virtualization (które umożliwiło implementację sterowników DDE), procfs i unionmount. Jest już też garść pomysłów na ten rok.

Źródło: www.bddebian.com:8888/~hurd-web/news/2010-02-28/

Dodany: 09 mar 2010 o 14:40
przez: Tor

OSnews Wykop Blip Flaker Kciuk Śledzik Facebook Identi.ca Twitter del.icio.us Google Bookmarks

Komentarze (RSS):

  • Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy

  • Aby dodać komentarz Zaloguj się lub Zarejestruj