Przejdź to tekstu

Debian "Jessie": kolejna aktualizacja 'point release' (8.7 → 8.8)

W dniu 6. Maja, 2017 roku ukazała się kolejna - ósma - aktualizacja, tzw. "point release", dla Stabilnego wydania, oznaczonego numerem 8 (nazwa kodowa "Jessie"). Uzupełnione zostały głównie poprawki związane z bezpieczeństwem, wydane do czasu tej aktualizacji wraz z kilkoma korektami dot. poważnych problemów w bieżącym wydaniu. Należy pamiętać, że owa aktualizacja nie jest kolejnym, nowym wydaniem systemu Debian.

Użytkownicy, którzy na bieżąco uaktualniają swój system (via security.debian.org), nie będą musieli aktualizować dużej ilości pakietów. Niemniej nowe, zaktualizowane obrazy płyt CD/DVD, które zawierają wszystkie zmiany wprowadzone w wyniku tej aktualizacji, dostępne są do pobrania (zob. Oficjalne obrazy - "stable" oraz odpowiednie dla wypróbowania systemu Debian - Obrazy "live".)

W tym wydaniu, ważne poprawki dotyczą, między innymi, jądra Linuks, które zaktualizowano do stabilnej wersji 3.16.43 (zob.: changelog), biblioteki gnutls28 implementującej protokoły SSL, TLS oraz DTLS (poprawiono m.in.: problem kodowania hasła PKCS#12, błędy związane z bezpieczeństwem; CVE-2017-5334 - dot. informacji o certyfikatach; CVE-2017-5335, CVE-2017-5336, CVE-2017-5337 - usunięto tzw. wyciek pamięci (ang. "memory leak") w pętli podczas parsowania certyfikatów OpenPGP etc.), nvidia-graphics-drivers (nowa wersja (340.102) zawierająca wiele poprawek zabezpieczeń; CVE-2017-0309 - 0311, CVE-2017-0318, CVE-2017-0321), nvidia-graphics-drivers-legacy-304xx (nowa wersja (304.135) obejmująca poprawki zabezpieczeń; CVE-2017-0309 - 0311, CVE-2017-0318, CVE-2017-0321 - w obu przypadkach, naprawiono także problem, związany z budowaniem modułu, występujący w wersji 4.10 kernela Linuks i nowszych.) Zmiany dotyczą również menadżera systemu i usług: systemd oraz jednego z narzędzi: systemctl(1). Oczywiście, nie są to wszystkie modyfikacje, które składają się na tę aktualizację. Więcej informacji znajduje się w oficjalnym ogłoszeniu.

Domyślna konfiguracja narzędzi służących do zarządzania pakietami (np. APT), pozwala na instalację aktualizacji etc., z wykorzystaniem głównych serwerów internetowych Debiana, ale istnieje możliwość modyfikacji pliku /etc/apt/sources.list w celu dodania tzw. serwera lustrzanego, znajdującego się bliżej lokalizacji użytkownika. Obszerna lista dostępna jest w tym miejscu: mirror/list. Serwery HTTP są generalnie szybsze niż FTP.

Przed aktualizacją systemu warto upewnić się, że mamy wystarczającą ilość miejsca na dysku twardym, ponieważ każdy pakiet potrzebny do instalacji, jest pobierany z sieci i przechowywany w katalogu /var/cache/apt/archives/. Należy więc sprawdzić, czy jest dostatecznie dużo miejsca na partycji systemowej /var (Oczywiście jeżeli została utworzona na etapie partycjonowania dysku, będącym niezbędnym krokiem podczas instalacji systemu.)

Narzędzie apt-get(8) może dostarczyć szczegółowych informacji o wolnej przestrzeni dyskowej. W tym celu należy skorzystać z polecenia (uruchomionego via sudo(8) bądź bezpośrednio z konta administratora, tj. root):

apt-get -o APT::Get::Trivial-Only=true dist-upgrade

Jeżeli nie ma wystarczającej ilości miejsca na dysku, apt-get(8) wyświetli odpowiednie ostrzeżenie, np.: E: You don't have enough free space in /var/cache/apt/archives/.

Przykładowy wpis, który należy dodać do pliku /etc/apt/sources.list, umożliwiający ww. aktualizację, może przyjąć następującą postać:

deb http://security.debian.org/ stable/updates main contrib non-free 

Więcej informacji znajduje się w oficjalnym ogłoszeniu: Debian 8.8. Aktualizacje "point release" dla Stabilnej wersji, przygotowywane są przez tzw. Stable Release Managers (SRM) przy wsparciu Release Team.

SUPLEMENT (źródła, dodatki, informacje etc.)

 1. Point Release - informacje (zob.: szczegóły)
 2. APT - Debian Wiki
 3. source.list - Debian Wiki
 4. Lista repozytoriów (autor: azhag)

Dodany przez remi, 24 maj 2017 o 17:51

OSnews Wykop Blip Flaker Kciuk Śledzik Facebook Identi.ca Twitter del.icio.us Google Bookmarks


Komentarze (RSS):

 1. remi, 2017-05-24 18:05 [#]:

  Witam serdecznie. Przepraszam, że ww. informacja ukazała się dopiero po ponad dwóch tygodniach. Nie mam nic na swoje usprawiedliwienie, oprócz... braku czasu. Można owy brak okrasić wspaniale, (ale w tej jakże ważnej sferze łatwo jest o pozór) pozostaje jednak brakiem czasu, przebijającym się ostatnio przez wszystkie moje poczynania.

  Tekst jest niemalże dokładną kopią, mojego poprzedniego wpisu, który odnosił się do poprzedniej aktualizacji (8.7) W przypadku jakichkolwiek zastrzeżeń do tego artykułu, śmiało proszę o poprawki, zmiany, sugestie etc. Jestem gotów zmierzyć się z jałową prawdą o "poprawności, warsztacie, kompetencji" tej - nazwijmy to - "publikacji".

  Pozdrawiam.


Dodaj komentarz jako gość lub zaloguj się.


Podpis: