Nieoficjalny/oficjalny Debian GNU/Hurd wydany

Deweloperzy Debiana GNU/Hurd nie otrzymali wprawdzie zielonego światła od Zespołu ds. Wydań, aby wraz z Wheezym swoją premierę miała pierwsza wersja Debiana z jądrem projektu GNU, ale nie powstrzymało to ich przed rozwijaniem tej adaptacji. Przygotowali swoje własne — nieoficjalne z perspektywy Projektu Debian, ale oficjalne punktu widzenia debianowego portu Hurda — wydanie Debiana GNU/Hurd.

To nieoficjalne/oficjalne (zależnie od perspektywy) wydanie jest migawką Debiana Sid wykonaną w okresie finalizowania Debiana 7.0 Wheezy, więc w większości bazuje na Wheezym — i można przyjąć, że to mniej więcej stan w jakim Debian GNU/Hurd zostałby wydany, gdyby Zespół ds. Wydań Debiana dopuścił port do oficjalnego wydania.

Hurd to jądro systemu projektu GNU — w pewnym uproszczeniu, technicznie to zbiór serwerów (lub demonów, nawiązując do terminologii uniksowej) zbudowany wokół mikrojądra Mach, również od GNU — rozwijany od 1990 r. Obecnie z punktu widzenia końcowego użytkownika domowego system nadal nie całkiem nadaje się do użytku — brak w nim m.in. obsługi USB, dźwięku czy SATA. Mimo to posiada on wiele interesujących cech dających mu wielką przewagę nad Linuksem, takich jak:

  • pełna niezależność poszczególnych elementów systemu (absolutnie nie należy mylić z osławioną „technologią IEP”),
  • dynamicznie ładowane fonty w konsoli tekstowej, dzięki czemu możliwa jest obsługa np. języka chińskiego w tekstowym instalatorze Debiana niemożliwa w linuksowej wersji,
  • tzw. translatory, które umożliwiają lokalny dostęp do systemów plików, zasobów sieciowych i innych w sposób znacznie bardziej zaawansowany niż znane z Linuksa FUSE, GVFS i podobne.


Rys.1. Logo projektu Hurd symbolizuje niezależne serwery

Debian GNU/Hurd posiada już całkiem duży zbiór przeportowanych pakietów. W sekcji main gałęzi niestabilnej dla architektury i386 dostępnych jest ok. 39 500 pakietów, natomiast dla hurd-i386 ok. 31 500 (dla porówniania kfreebsd-i386 ma ok. 35 000 pakietów). Na Hurdzie zainstalować można m.in. środowiska Xfce oraz większość GNOME i KDE, przeglądarkę Firefox/Iceweasel, oprogramowanie biurowe Abiword oraz Gnumeric i inne programy.

Więcej informacji na temat aktualnego stanu Debiana GNU/Hurd można znaleźć np. w slajdach Samuela Thibaulta przygotowanych na wykład podczas tegorocznej konferencji FOSDEM. Osoby zainteresowane wypróbowaniem Debiana GNU/Hurd powinny również zapoznać się ze stronami:

Debiana GNU/Hurd 2013 można pobrać z FTP na Debian Ports jako obrazy ISO netinstall, CD oraz DVD z instalatorem lub jako gotowe obrazy dysku.

Źródło: www.debian.org/ports/hurd/hurd-news

Dodany: 21 maj 2013 o 11:30
przez: azhag

OSnews Wykop Blip Flaker Kciuk Śledzik Facebook Identi.ca Twitter del.icio.us Google Bookmarks

Komentarze (RSS):

1  milyges, dodany: 2013-05-21 11:47 #3096
Nie ma IEP, nie instaluję ;)

2  azhag, dodany: 2013-05-21 12:08 #3097
A w Idylli IEP już zaimplementowane? Czy może nie udało Ci się dotrzeć do tajnych planów?

3  mati75, dodany: 2013-05-21 13:56 #3098
ooooooo
akurat wczoraj iso ściągnąłem, żeby go zainstalować.

4  azhag, dodany: 2013-05-23 08:16 #3099
Z wrażenia zapomniałem dodać skąd obrazy Debiana GNU/Hurd można pobrać — tekst przygotowałem tydzień przed publikacją jako „wkrótce wydanie”, ale ponieważ deweloperzy mieli już następnego dnia udostępnić wydanie oficjalne, to się wstrzymałem z publikacją. No a potem przy przerabianiu niusa zapomniałem go uzupełnić o taką błahostkę. ;)

Nius zaktualizowany.

Aby dodać komentarz Zaloguj się lub Zarejestruj