Nowa polityka wydawnicza Debiana

Projekt Debian przyjął nową politykę mrożenia repozytorium przyszłych wydań w cyklu dwuletnim. Zamrożenia będą miały miesce w grudniu każdego nieparzystego roku, co oznacza, że stabilne wydania będą następowały w pierwszej połowie roku parzystego. W związku z powyższym, nadchodząca edycja Debiana zostanie zamrożona w grudniu 2009 roku, a jej wydanie spodziewane jest na wiosnę roku 2010.

Schemat mrożenia opartego na czasie pozwoli Debianowi zachować odpowiednią proporcję pomiędzy przewidywalnym cyklem wydań, a obecnie ustaloną polityką wydań „kiedy będzie gotowy”. Nowa polityka mrożenia da użytkownikom większą przewidywalność wydań, a jednocześnie umożliwi deweloperom Debiana długoterminowe planowanie. Dwuletni cykl da więcej czasu na wprowadzanie dużych zmian, zmniejszając tym samym liczbę powodowanych nimi niedogodności dla użytkowników. Ponadto przewidywalny schemat mrożenia powinien skrócić czas trwania poszczególnych cyklów.

Ponieważ najnowsze wydanie miało miejsce 14 lutego 2009, następne wydanie — Debian GNU/Linux 6.0 (nazwa kodowa „Squeeze”) — będzie miało miejsce po około roku. To będzie jednorazowy wyjątek w dwuletnim cyklu, spowodowany dopasowaniem do nowego harmonogramu. Aby przystosować się do potrzeb dużych organizacji oraz użytkowników wykonujących aktualizację systemu w długotrwałym okresie, Projekt Debian umożliwi pominięcie nadchodzącego wydania i dokonanie aktualizacji z przeskokiem z Debiana GNU/Linux 5.0 („Lenny”) prosto do Debiana GNU/Linux 7.0 (jeszcze bez nazwy kodowej).

Jakkolwiek następne zamrożenie nastąpi niedługo, Debian ma nadzieję zrealizować w tym czasie kilka znaczących celów. Najważniejszymi są obsługa wielu architektur (usprawnienie instalacji pakietów 32-bitowych na maszynach 64-bitowych) oraz optymalizacja procesu uruchamiania systemu.

Nowa polityka zamrożeń została zaproponowana i zatwierdzona podczas corocznej konferencji Debiana (DebConf), która obecnie odbywa się w Cáceres w Hiszpanii. Pomysł został dobrze przyjęty przez obecnych na niej członków Projektu.

Zamrożenie jest stanem, w trakcie którego do repozytorium nie są dodawane nowe pakiety, co pozwala deweloperom na skupienie się nad przygotowaniem nadchodzącego wydania.

Źródło: http://www.debian.org/News/2009/20090729

Dodany: 29 lip 2009 o 09:02
przez: azhag

OSnews Wykop Blip Flaker Kciuk Śledzik Facebook Identi.ca Twitter del.icio.us Google Bookmarks

Komentarze (RSS):

1  giegiel, dodany: 2009-07-30 01:00 #8
Fajnie bo do tej pory Debian słynie z tego, że nie są dotrzymywane terminy nowych stabilnych wersji.

2  Kudzu, dodany: 2009-07-30 14:33 #10
I to było fajne..

oby tylko nie zrobili go tak jak ubuntu.. nie ważne czy są błędy czy nie.. wydajemy co pół roku.. (w tym wypadku co 2 lata.)

3  azhag, dodany: 2009-07-30 15:26 #11
@giegiel:
W pewnym sensie dotrzymywał — wychodził:
1. po świętach
2. kiedy był gotowy
;)

@kodzik:
samo wydanie nie jest ściśle ustalone, nadal będzie wychodził po dopracowaniu

4  Kudzu, dodany: 2009-07-31 22:57 #14
@azhag
oby..

Aby dodać komentarz Zaloguj się lub Zarejestruj