Instalator Debiana z syntezerem mowy

Najnowszy instalator testowej gałęzi Debiana posiada obsługę syntezera mowy.

W aktualnych dniówkach obrazów instalacyjnych Debiana Wheezy (korzystających z wersji niestabilnej instalatora) dodana została obsługa syntezera mowy espeak. Dzięki temu proces instalacji systemu dostępny jest również dla osób niewidomych.

Ekran wyboru trybu instalatora Debiana
Rys.1. Ekran wyboru trybu instalatora Debiana

Po uruchomieniu instalatora dostępny jest ekran wyboru jego trybu. Ostatnią pozycją jest jego wersja z syntezerem mowy. Aby ją uruchomić można skorzystać ze skrótu klawiszowego "s" lub przycisku "End", następnie należy potwierdzić wybór Enterem.

Uruchomi się wtedy specjalny, tekstowy tryb instalatora, w którym wszystkie instrukcje odczytywane są przy pomocy syntezera mowy. Aktualnie jego polska wersja językowa nie jest dostępna.

To nie jedyne udogodnienia dla osób mających problemy ze wzrokiem — instalator Debiana posiada również obsługę monitorów brajlowskich oraz opcję z wysokim kontrastem dla osób niedowidzących. Szczegóły na temat ich uruchomienia znajdują się na specjalnej stronie wiki.

Nieoficjalne obrazy instalacyjne Debiana Squeeze dla amd64 i i386 można znaleźć na stronie people.debian.org/~sthibault/espeakup/.

Dodany: 18 lip 2011 o 20:32
przez: azhag

OSnews Wykop Blip Flaker Kciuk Śledzik Facebook Identi.ca Twitter del.icio.us Google Bookmarks

Komentarze (RSS):

1  Andrzej66, dodany: 2011-07-18 21:53 #1261
Bardzo dobre rozwiązanie dla ludzi niewidomych(szkoda,że na razie nie ma opcji polskojęzycznej). W końcu każdy będzie mógł sobie sam zainstalować debiana. Windows chyba nigdy nie doczeka takiej opcji.

2  Gość: Michał, dodany: 2011-07-19 16:26 #1262
Taka mała poprawka - to nie jest syntezator mowy tylko syntezer mowy. Autora zaręczam że te dwie rzeczy to nie to samo.

3  azhag, dodany: 2011-07-19 17:17 #1263
Dzięki za poprawkę. Z ciekawości: na czym właściwie polega różnica? Zauważyłem nawet na stronach raczej fachowych przewagę formy „syntezator”.

Aby dodać komentarz Zaloguj się lub Zarejestruj