Badania nad neuroobrazowaniem w Debianie

Debian 6.0 Squeeze zostanie pierwszą dystrybucją GNU/Linuksa z pełnym wsparciem dla badań nad neurobrazowaniem opartym o obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI), informują Michael Hanke i Yaroslav Halchenko w serwisie news.debian.net.

Przyszłe wydanie Debiana zawierać będzie aktualne oprogramowanie dla strukturalnej analizy obrazu (np. ants]), dyfuzyjnego obrazowania oraz traktografii (np. mrtrix), tworzenia sekwencji MRI (np. odin) oraz liczne wszechstronne narzędzia do przetwarzania i analizy danych (np. nipype). Ponadto owe wydanie posiadać będzie wbudowaną obsługę wszystkich ważnych formatów danych używanych w neurografii.

Więcej informacji o zawartym oprogramowaniu znaleźć można na stronach projektów Debian Science oraz Debian Med, a także na stronie zespołu NeuroDebian.

Ponadto zespół NeuroDebian zapowiedział, że weżmie udział w corocznej konferencji Society for Neuroscience 2010, która odbędzie się między 13 a 17 listopada w San Diego. Konferencja ta jest jednym z największych spotkań tego typu, z około 30 000 uczestników. Badacze, lekarze oraz czołowi eksperci dyskutują w jej trakcie na temat najnowszych odkryć w dziedzinie pracy mózgu, systemu nerwowego i związanych z nimi chorób.

Deweloperzy Debiana zapraszają do odwiedzin przy stanowisku 3815.

Źródło: news.debian.net/2010/10/07/neuroimaging-research-in-debian/

Dodany: 11 paź 2010 o 13:38
przez: azhag

OSnews Wykop Blip Flaker Kciuk Śledzik Facebook Identi.ca Twitter del.icio.us Google Bookmarks

Komentarze (RSS):

1  yantar, dodany: 2010-10-12 01:06 #443
Swoją drogą tak nadmienię, Debian ma w repozytoriach całkiem pokaźny zbiór oprogramowania do stosowania w medycynie. Trochę pakietów zwiazanych z samym obrazowaniem przewinęło się na DDTP. Myśle, że to jest jakaś droga w szerszym stosowaniu open source, nie fragmentarycznie i wybrane pozycje ale pełne, współdziałające ze sobą zestawy oprogramowania. Tak jak to ma miejsce w korporacyjnym, zamknietym oprogramowaniu. Pojedyncze, nawet świetne same w sobie programy, niczego nie zmienią.

2  azhag, dodany: 2010-10-14 15:45 #445
Naturalnie, że ma pokaźny zbiór oprogramowania do zastosowań profesjonalnych innych niż serwery.

To nawiasem mówiąc wielka przewaga Debiana nad innymi dystrybucjami: zazwyczaj są to albo dystrybucje typowo serwerowe, albo biurkowe, albo inne -- wybaczcie nerdzi ;) -- nic nie znaczące cele. Debian dodatkowo może znaleźć zastosowanie w naprawdę ważnych kwestiach jak medycyna, "poważna" nauka, etc., o których chyba niewielu z nas myśli na codzień gdy mowa o GNU/Linuksie czy WiOO w ogólności.

Prawdziwie uniwersalny system operacyjny. :)

Aby dodać komentarz Zaloguj się lub Zarejestruj