APT2 - nowa implementacja APT-a

Julian Klode, deweloper Debiana, ogłosił rozpoczęcie prac nad projektem APT2, który ma być zastępnikiem obecnej implementacji menedżera pakietów.

APT2 skupia się na warstwie bibliotecznej — głównym celem jest stworzenie biblioteki służącej do pracy z repozytoriami oraz pakietami Debiana, dopiero ta biblioteka zostanie wykorzystana w kilku aplikacjach. Takie podejście różni się od tradycyjnego APT-a, który koncentruje się na warstwie programowej.

Projekt dopiero został zapoczątkowany, mogą minąć miesiące zanim będzie zdatny do użytku (jeśli w ogóle). Na obecnym etapie biblioteka dostarcza tylko klasy do odczytu etykiet oraz niepełną klasę konfiguracyjną.

Nie jest to jedyna alternatywna implementacja APT-a, istnieją również Cupt (napisany w Perlu) oraz Smart (napisany w Pythonie). Przewagą APT2 jest możliwość wykorzystania w wielu językach programowania oraz mniejsze zależności.

Projekt pisany jest w języku Vala. Kod źródłowy (na licencji MIT) dostępny jest przez repozytorium Git.

Julian Klode obiecuje, że nowy projekt nie zahamuje jego prac nad obecną implementacją APT-a oraz pythonowym interfejsem do niego.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na blogu autora.

Dodany: 28 sie 2009 o 12:07
przez: azhag

OSnews Wykop Blip Flaker Kciuk Śledzik Facebook Identi.ca Twitter del.icio.us Google Bookmarks

Komentarze (RSS):

  • Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy

  • Aby dodać komentarz Zaloguj się lub Zarejestruj