checkrestart: który program musi zostać uruchomiony ponownie po aktualizacji?

Kategoria: FAQ, etykiety: bezpieczeństwo, system

Dodany: 2011-11-15 11:59 (zmodyfikowany: 2011-12-13 13:09)
Przez: azhag

Wyświetleń: 7851

Dzięki pewnym właściwościom systemów uniksowych nie trzeba wyłączać uruchomionego programu, aby go zaktualizować. Choć z jednej strony jest to bardzo korzystna cecha (brak niepotrzebnych przestojów), niesie za sobą również pewne zagrożenie.

Wyobraźmy sobie następującą sytuację: w bibliotece libxyz albo programie abc wykryty zostaje błąd bezpieczenstwa. Deweloperzy biblioteki/programu oraz Debiana zachowują się jak należy publikując i pakietując poprawioną wersję. Również administrator systemu instalując poprawkę prawidłowo wykonuje swoje zadanie — problem rozwiązany, można spać spokojnie.

Ale czy aby na pewno? Otóż niekoniecznie! W systemie może jeszcze działać stara wersja uaktualnionego programu lub być uruchomiona jakaś aplikacja, która ma w pamięci wczytaną jeszcze niezaktualizowaną bibliotekę. Tu z pomocą przychodzi narzędzie checkrestart z pakietu debian-goodies.

Program checkrestart potrafi sprawdzić czy w systemie jest uruchomiony proces korzystający ze zaktualizowanych plików. Jeśli tak — wypisuje jakie aplikacje lub demony należy ponownie uruchomić. Przykładowe użycie:

root@laptop ~ # checkrestart 
Found 1 processes using old versions of upgraded files
(1 distinct program)
(1 distinct packages)
These processes do not seem to have an associated init script to restart them:
busybox:
    15508   /bin/busybox

Narzędzie należy uruchomić z prawami administratora. Więcej informacji na temat jego użycia można znaleźć w podręczniku systemowym checkrestart(1).

Uwaga! Jakkolwiek checkrestart stara się podawać możliwie wiarygodne wyniki, nie zapewnia stuprocentowego bezpieczeństwa. Po szczególnie krytycznych aktualizacjach lepiej schować do kieszeni dumę użytkownika systemu, który nie wymaga restartów, i po prostu uruchomić maszynę ponownie.

(Narzędzie checkrestart zostało przeportowane również dla Gentoo — dostępne jest w pakiecie app-admin/checkrestart).

OSnews Wykop Blip Flaker Kciuk Śledzik Facebook Identi.ca Twitter del.icio.us Google Bookmarks