debdelta: pobieranie różnic między pakietami

Kategoria: FAQ, etykiety: apt, system

Dodany: 2011-11-05 09:20 (zmodyfikowany: 2011-11-08 13:33)
Przez: azhag

Wyświetleń: 7316

Czasami zmiany między poszczególnymi wersjami pakietów są niewielkie. W takich przypadkach pobieranie całego dużego pakietu może mijać się z celem. Można tego uniknąć dzięki debdelta.

Pakiet ten pozwala na pobranie jedynie tzw. delty (binarnej łatki), a następnie nałożenie jej na starą wersję pakietu celem stworzenia nowej.

Oczywistą zaletą tego rozwiązania jest mniejsza ilość pobieranych danych (zmniejszenie transferu, szybsze pobieranie). Do wad można zaliczyć konieczność przechowywania pobranych pakietów w pamięci podręcznej APT-a.

Korzystanie z debdelty

Po zainstalowaniu pakietów debdelta oraz xdelta3, program jest gotowy do użycia. Jego konfiguracja znajduje się w katalogu /etc/debdelta/, jednak żadna zmiana nie powinna być konieczna.

Pakiet udostępnia cztery programy: debdelta, debdeltas, debpatch oraz debdelta-upgrade. Z punktu widzenia użytkownika końcowego istotny jest tylko ostatni z nich. Pierwsze dwa służą do tworzenia plików różnic i nie zostaną tutaj opisane, trzeci wykonywany jest przez debdelta-upgrade (informacje o nich można naturalnie znaleźć w stosownych podręcznikach systemowych).

Aby pobrać oraz zaaplikować pliki różnic należy odświeżyć indeks APT-a (aptitude/apt-get update), następnie uruchomić jako administrator systemu:

debdelta-upgrade

To pobierze wszystkie potrzebne do aktualizacji systemu delty (nawet jeśli stary pakiet nie znajduje się w /var/cache/apt/archives/). Aby pobrać deltę tylko dla wybranych pakietów należy podać je jako argument:

debdelta-upgrade pakiet-1 pakiet-2

Gdy program zakończy działanie, aktualne wersje pakietów (oczywiście jeżeli w systemie dostępna była starsza) będą czekać gotowe do użycia w pamięci podręcznej APT-a. Wystarczy normalnie zaktualizować je za pomocą wybranego menedżera pakietów, np.:

aptitude install pakiet-1 pakiet-2
aptitude safe-uprade
apt-get install pakiet-1 pakiet-2
apt-get upgrade

Na koniec można usunąć niepotrzebne już delty:

rm /var/cache/apt/archives/*.debdelta

OSnews Wykop Blip Flaker Kciuk Śledzik Facebook Identi.ca Twitter del.icio.us Google Bookmarks