Dziewiętnaste urodziny Projektu Debian
Projekt Debian obchodzi dziś dziewiętnastolecie powstania. 16 sierpnia 1993 r., wraz z wysłaniem przez Iana Murdocka wiadomości na grupę dyskusyjnącomp.os.linux.development
, rozpoczęła się historia
obecnie jednej z najstarszych i najbardziej wpływowych dystrybucji
Wolnego Oprogramowania.
W ciągu minionych dziewiętnastu lat wiele się zmieniło w świecie WiOO. Linux dojrzał i zyskał powszechne uznanie — może nie jest specjalnie widoczny na komputerach biurkowych, ale to właśnie on często obsługuje serwery, komórki i tablety, systemy finansowe banków i giełd, routery sprzętowe, tunery TV, wyświetlacze w komunikacji miejskiej i inne urządzenia wbudowane. Wiele z tych zmian zawdzięczamy właśnie Debianowi.
Debian bowiem okazał się być bardzo wpływową dystrybucją, która odegrała znaczącą rolę w rozwoju WiOO. To właśnie dzięki niemu powstało pojęcie zależności i menedżera pakietów, pierwszy konkretny zbiór zasad wg których dystrybucja powinna być tworzona, pierwsza publiczna definicja Wolnego Oprogramowania (definicja FSF jest historycznie starsza, ale poza MIT-em była praktycznie nieznana; Stallman nawet nie wspomniał o niej gdy został poproszony o komentarz do DFSG) — do dziś Debian, obok FSF i OSI, jest jedną z instytucji, do której się zwraca z prośbą o komentarz na temat danej licecji. Debian jest też pierwszą dystrybucją Wolnego Oprogramowania, która z definicji i założeń była tworzona przez społeczność. Debian w końcu sam stał się swoistym ekosystemem, na jego bazie powstaje grubo ponad 100 innych dystrybucji, w tym te najpopularniejsze jak Ubuntu i Mint.
Debian to zresztą nie tylko Linux. Począwszy od wydania Squeeze z Debianem GNU/kFreeBSD, Projekt stał się oficjalnie dystrybucją FreeBSD. Prace nad adaptacjami na inne jądra trwają, najbardziej zaawansowany jest obecnie port GNU/Hurd, który wprawdzie nie znajdzie się w nadchodzącym wydaniu 7.0 Wheezy, ale ma duże szanse załapać się na następne.
Obecnie w jednej tylko architekturze gałęzi niestabilnej Debiana (a jest ich w niej w sumie 17!; w gałęzi stabilnej obecnie 11) znajduje się ponad 37 000 binarnych pakietów — przeszło 46 GB Wolnego i Otwartego Oprogramowania, gotowego do użycia.
Nad rozwojem Debiana pracuje ponad 1000 oficjalnych Deweloperów i Opiekunów z całego świata. Pomagają im tysiące innych współpracowaników — w serwisie Alioth zarejestrowanych jest przeszło 12 000 kont, do tego doliczyć należy niepoliczalną masę ludzi dokonujących tłumaczeń, zgłaszających błędy (nierzadko z gotowymi łatkami), pomagających na listach dyskusyjnych, forach i IRC-u.
Życzymy Projektowi Debian i wszystkim osobom, które przyczyniają się do jego sukcesu, wszystkiego najlepszego! Dziękujemy za ten najlepszy system operacyjny na świecie.
Dodany: 16 sie 2012 o 09:34
przez: azhag
Komentarze (RSS):
http://www.h-online.com/open/news/item/Debian-celebrates-its-19th-birthday-1668366.html
A mogliśmy i w tym roku coś zrobić :)
http://happybirthday.dug.net.pl/index.php/bjb
:D