Raport na temat błędów krytycznych dla wydania (nr 21)
Kontynuujemy publikowanie cotygodniowych statystyk błędów krytycznych dla wydania.Na zakończenie 21-ego tygodnia tego roku kształtują się one następująco:
- błędów ogółem: 1472,
- dotyczących Wheezy'ego: 1095,
- występujących tylko w Wheezym: 238,
- oczekujących na naprawę w Wheezym: 857.
Spośród tych oczekujących na naprawę w gałęzi testowej:
- w toku: 82,
- załatane: 175,
- duplikaty: 62,
- mogą zostać naprawione poprzez mechanizm aktualizacji bezpieczeństwa: 27,
- występuje w sekcji contrib lub non-free: 11,
- ktoś obiecał się nimi zająć: 2,
- naprawione, lecz uaktualnione pakiety jeszcze nie zostały dodane do archiwum: 19,
- naprawione w inny sposób: 86.
Pomijając powyższe (niektóre błędy mogą być przypisane do kilku przypadków), do wydania Debiana 7.0 Wheezy naprawionych musi zostać 500 błędów (4 mniej niż tydzień temu).
Jednakże z punktu widzenia osób odpowiedzialnych za wydanie należy wyeliminować jeszcze 975 błędów (7 więcej niż tydzień temu).
Wyk.1. Liczba błędów krytycznych dla wydania
Informacje na temat błędów czerpane są z Wielkiej bazy danych Debiana (UDD). Znaczenia poszczególnych pozycji można znaleźć na wiki Debiana.
Dodany: 25 maj 2012 o 13:21
przez: azhag
Komentarze (RSS):
Ładne. 4 bł/tyd -> 500/4=125 tyg -> 2.5 roku!
W tym tempie Wheezy ukaże się za 2.5 roku. :)
> Jednakże z punktu widzenia osób odpowiedzialnych za wydanie należy wyeliminować jeszcze 975 błędów (7 więcej niż tydzień temu).
Tu już zahaczamy o osobliwość, w której pojawia się nieskończoność.
:(
Nie ma co komentować.
Pozdrawiam
Gdyby się udało repo podzielić na dwie części: "core" + "additional" wtedy można byłoby wydawać system jako "core". Wtedy ze względu na mniejszy rozmiar okres wydawniczy mógłby się skrócić do 1 roku.
Reszta pakietów była dorabiana w miarę możliwości w częsci "additional".
Oczywiście "core" nie może być za mały. Wg mnie powinien zawierać KDE, Gnome, Xfce i poważne pulity w raz z podstawowymi komponentami (poczta, paint, itp). Ale cały dział gier mogłby być w additional. Tak samo dodatkowe softy edu, cad, graficzne, muzyczne.
Co wy na to?
W Każdym razie pozostaje Xfce, bo do nowego Gnome jakoś nie mogę się przekonać. Ale myślę, że nie tylko ja mam z tym problem...
Dziękuję raz jeszcze i pozdrawiam.
Jedną z (niepisanych?) zasad Debiana jest "nie ma pakietów drugiej kategorii", więc raczej to nie przejdzie. Zapewne ma to wady z punktu widzenia osób, które chcą nowe wydanie co kilka miesięcy, ale również dużo osób (instytucji, projektów) ceni sobie bardzo obecny status quo.
Gościu:
w pewnym sensie Debian nie ma domyślnego, w innym rolę tę niby pełni GNOME (ale nie w takim sensie jak np. GNOME^W Unity dla Ubuntu czy KDE dla Mandrivy).
Zresztą w kwestii CD1 może się wiele zmienić (muszę ogarnąć ten wątek w końcu i napisać niusa ;)): http://lists.debian.org/debian-devel/2012/05/msg00550.html
"jestem za a nawet przeciw" :D
Nowy testing to dopiero po wydaniu obecnego jako stable. :)
debian to nie łubuntu na desktopy! Tu liczy sie stabilność/niezawodność i nikt nie będzie co pół roku swoje 200 serwerów upgrajtował bo coś nowszego wyszło."
Chyba zbyt dużo nie wiesz o łubuntu :p Nie co pól roku a co 5 lat :P taki okres wsparcia ma LTS.
Dlatego też wielu administratorów wybiera łubutu, bo Debiana trzeba co 3 lata upgrajtować bo kończy się wsparcie :P