Samorząd Estremadury likwiduje LinEx, jednocześnie chce zwiększyć użycie WiOO
Dziwne wieści dochodzą z hiszpańskiego regionu Estremadura: nowe władze pozbywają się zespołu tworzącego projekt LinEx, jednocześnie twierdząc, iż chcą dalej korzystać z Wolnego Oprogramowania, a nawet zwiększyć jego udział w samorządowych systemach informatycznych (sic!). O co chodzi?Wieść o porzuceniu projektu LinEx ukazała się w niedawnym wydaniu hiszpańskiego dziennika Público. W angielskojęzycznych mediach jeszcze nie można znaleźć publikacji na ten temat, jednak deweloperzy i sympatycy Debiana z Hiszpanii przekazują na ten temat trochę informacji.
Manuel Montecelo i Ana Guerrero wyjaśniają, że samorząd postanowił rozwiązać kontrakty z osobami rozwijającymi LinEx i przenieść komórkę Cesje (Centro de Excelencia de Software José de Espronceda), zarządzającą tym projektem, do rządu krajowego (którego zainteresowanie utrzymaniem LinEksa nie jest znane). Powodem rozwiązania grupy pracującej nad LinEksem mają być względy finansowe, najwyraźniej zdaniem samorządu utrzymanie pięcioosobowego (w szczytowym momencie dziesięcio-) zespołu kosztuje zbyt wiele.
José Rodríguez — do niedawna pracujący przy projekcie LinEx — komentuje, że prawdziwym podłożem zmian są raczej polityka i osobiste ambicje niż kwestie techniczne lub ekonomiczne. Nowej ekipie rządzącej nie podoba się, że sprawnie działający LinEx przynosi dobry PR poprzednikom, dlatego chcą przedstawić go w jak najgorszym świetle i wprowadzić własne zmiany.
Jak twierdzi Rodríguez wątpliwe jest całkowite porzucenie Wolnego Oprogramowania, prawdopodobnie jednak zmieniona zostanie używana dystrybucja. Zamiast Debiana (od kiedy ten stał się bardziej przystępny i większość pakietów z LinEksa została dodana bezpośrednio do jego repozytoriów, w Estremadurze używany jest właśnie Debian, LinEx jest bardziej marką niż samodzielną dystrybucją) Estremadura może wkrótce korzystać z np. Ubuntu, openSUSE lub Fedory. Z drugiej strony donosi jednocześnie, że samorząd negocjuje z „bardzo dużymi i bardzo znanymi firmami prywatnymi” w sprawie przeniesienia części aplikacji do ich chmury.
Ana Guerrero jest bardziej pesymistyczna. Według niej zwolnienie zespołu zajmującego się wsparciem dla LinEksa, tworzeniem dokumentacji i specjalistycznego oprogramowania, to pierwszy krok do usunięcia Linuksa z Estremadury po cichu, bez oficjalnego ogłoszenia tej decyzji, w nadziei, że umrze on powoli śmiercią naturalną.
W hiszpańskiej Estremadurze LinEx jest używany w szkolnictwie (około 120 tys. stanowisk) oraz systemie opieki zdrowotnej (szacunkowo ponad 15 tys. komputerów). W 2009 r. region był gospodarzem DebConfu.
Źródła: http://lists.debian.org/debian-project/2012/01/threads.html#00001
Dodany: 02 sty 2012 o 14:48
przez: azhag
Komentarze (RSS):
Nie dla tego, że Linuks jest usuwany ale dlatego że to polityka wygrywa, a nie zdrowy rozsądek.
Na szczęście monachijski LiMux oparł się problemom. :)
http://www.linuxportal.pl/news/limux-plan-wykonany-z-nadwyzka-id106025
http://lwn.net/Articles/473923/