Debian GNU/MINIX - postępy prac
Jaldhar Vyas opublikował niedawno raport z postępów prac nad adaptacją Debiana na jądro MINIX 3.Od czasu ostatniej wiadomości — w której informował, że wraca do prac przy tym projekcie — deweloperowi udało się przeportować kilka pakietów (choć nadal sprawiają one pewne probelmy), snuje też plany na najbliższą przyszłość.
Najważniejszym osiągnięciem jest przeportowanie menedżera pakietów dpkg
. Dzięki temu Vyas mógł przystąpić do kompilacji i instalacji pozostałych programów i bibliotek. Utknął tu jednak w labiryncie zależności — dla przykładu debhelper
(wymagany przez sporą liczbę pakietów) potrzebuje do kompilacji m.in. po4a
. Ten zaś potrzebuje... debhelpera
. Inne programy (jak np. ldconfig) w ogóle są nieosiągalne na Miniksie.
Na razie zatem musi obchodzić wiele problemów stosując flagi --force-depends
oraz --force-all
, a także posiłkując się fałszywymi pakietami tworzonymi za pomocą equivs
.
Również biblioteka libc z NetBSD powoduje pewne problemy — choć bardziej rozwinięta niż jej stara implementacja Miniksa, nadal brak w niej pewnych funkcji znanych z linuksowego odpowiednika. Deweloper Debiana ma nadzieję, że uda się pożyczyć kilka łatek z FreeBSD.
Po pomyślnym przeportowaniu menedżera pakietów Debiana, Jaldhar Vyas rozpoczął adaptowanie innych pakietów, m.in. Perla oraz GCC. Następnie ma nadzieję pomyślnie skompilować i zainstalować fakeroot
(w tej chwili musi wszystko budować na koncie administratora), grub2
i sterownik do ext2. Dwa ostatnie zadania nie powinny być specjalnym wyzwaniem, jako że MINIX już obsługuje ów program rozruchowy i system plików.
Na razie adaptacja Debiana na jądro MINIX 3 jest na tak wczesnym poziomie rozwoju, że w tej chwili nie bardzo można w nim pomóc. Jeśli jednak ktoś jest wyjątkowo zdeterminowy, Jaldhar Vyas obiecuje pomoc w instalacji systemu — zaleca jednak poczekanie do września. Wtedy bowiem można się spodziewać pierwszej pre-alfy Debiana GNU/MINIX.
Dodany: 29 sie 2011 o 20:10
przez: azhag
Komentarze (RSS):
To raczej są plany na najbliższą przyszłość ;) .
> N razie
zjedzone „a”
> powoduje pewne probely
Chyba nie wymaga komentarza?
> Na razie adaptacja Debiana na jądro MINIX 3 jest na tak wczesnym poziomie rozwoju, że na razie nie bardzo można w nim pomóc.
Powtórzone „na razie”
Myślę że gdybyś jednak jeszcze trochę poczekał przed publikacją i przeczytał jeszcze raz wiadomość, wiele byś na tym nie stracił ;) .
Jan Korniszon: ależ Minix to system używany i całkiem popularny w środowiskach akademickich (tam właśnie Jaldhar Vyas się z nim spotkał). Poza tym wydaje mi się, że organizowanie komuś zainteresowań i pracy jest cokolwiek nieeleganckie.