Debian CUT - manifest Raphaëla Hertzoga
Raphaël Hertzog publikuje na swoim blogu własny manifest nt. Ciągle Używalnego Testinga. To pierwszy z serii artykułów dotyczących tej idei, która stanowić ma punkt wyjścia do szerszej dyskusji wewnątrz Projektu Debian.Hertzog na wstępie wyjaśnia, że nie będzie zajmował się migawkami testinga z instalatorami, ponieważ osobiście go nie interesują (choć ma nadzieję, że ktoś się tym zagadnieniem zajmie). Skoncentruje się na części projektu CUT, który — jego zdaniem — przystosuje gałąź testową dla końcowych użytkowników — nowej gałęzi rolling. Wprawdzie przyznaje, iż testing (w obecnej formie) zazwyczaj nadaje się do normalnego użytku, jednak jest pole do poprawy.
Podczas cyklu rozwojowego Wheezy'ego (obecnego testinga), Raphaël Hertzog chciałby zrealizować dwa zadania:
Rolling — testing bez zamrożeń
W okresie zamrożenia testing się zmienia. Regularny przypływ nowych wersji pakietów — który przyciąga wielu użytkowników — zostaje zahamowany, ponieważ Deweloperzy Debiana używają gałąź testową aby dopracować nadchodzące wydanie.
Dlatego Hertzog chce wprowadzenia nowej gałęzi rolling, która działałby na tej samej zasadzie co obecny testing, z tym wyjątkiem, że nigdy nie jest zamrażana. Deweloper uważa, że testing nie byłby już potrzebny stale, można by tworzyć tę gałąź jedynie podczas zamrożeń (byłby wydzielany z rolling).
Rolling powinien posiadać wsparcie
Gałąź rolling powinna być promowana jako zdatna do użytku przez przeciętnych ludzi (jednak należy jasno sygnalizować, że nigdy poziom jej dopracowania nie będzie taki sam, jaki poosiada stabilne wydanie). Aby spełnić to założenie, należy umożliwić Deweloperom Debiana dobry mechanizm wspierania ich pakietów w rollingu.
To prawdopodobnie oznacza częstsze korzystanie z rolling-proposed-updates, aby dodać poprawki i aktualizacje bezpieczeństwa, kiedy naturalny przepływ pakietów jest zablokowany przez trwającą większą migrację lub z innych powodów.
Część opiekunów nie ma wystarczających nakładów czasu, aby zapewniać takie same wsparcie jak dla stabilnego wydania. Wg Hertzoga nie jest to problemem (nie inaczej jest w obecnym testingu). Chodzi mu o to, aby zajmować się wspieraniem gałęzi rolling tak dobrze jak to możliwe, stopniowo pracując nad poprawieniem sytuacji.
Czy Projekt powinien przyjąć wymienione cele aby poprawić używalność Debiana wśród tej części użytwkoników, która nie jest zadowolona ze stabilnych wydań? Raphaël Hertzog zaprasza do dyskusji.
Źródło: raphaelhertzog.com/2011/04/27/towards-debian-rolling-my-own-debian-cut-manifesto/
Dodany: 28 kwi 2011 o 09:40
przez: azhag
Komentarze (RSS):
P.S.
Obok spolszczonej nazwy "Ciągle Używalny..." moglibyście podawać obok oryginalną ;)
Osobiście wolałbym propozycję nie-pamiętam-kogo, aby rolling był obok testinga, tylko nie był zamrażany (wiadomo czemu; tylko jak rozwiązać problem nieoficjalnego mrożenia Sida?) oraz składał się z mniejszej liczby architektur (i386, amd64 oraz może armel), dzięki czemu pakiety mogłyby szybciej do niego spływać.
Mam jednakże świadomość, że to oznacza dużo więcej pracy.
Van: z grubsza zadanie to spełnia testing (nadal oczywiście są pewne wady, które rolling miałby usunąć).
> można by tworzyć tę gałąź jedynie podczas zamrożeń (byłby wydzielany z rolling).
Tylko kto testowałby wtedy tego wydzielonego testinga, skoro wszyscy używaliby rolling? ;) Tylko deweloperzy? Żeby potem się nie okazało, że jakość stable spadnie, bo nie ma komu wyłapywać błędów…
BTW (bez FUDu): W najnowszym PCWordzie był ranking 10 największych sukcesów i porażek komputeryzacji. Szóste miejsce po stronie porażek zajął "Linux i oprogramowanie open source". Jednym z powodów był argument mówiący, że "Niestety linuksowa wizja świata nie do końca odpowiada rzeczywistości". Wiem, że tej gazetki za opiniotwórczą brać nie można, ale moim zdaniem coś w tym jest :)