Podsumowanie Google Code-in w Debianie
Debian w minionym roku po raz pierwszy brał udział w Google Code-in. Ana Guerrero podsumowuje debiut Projektu w zakończonym już konkursie.Udział Debiana w minionej edycji Google Code-in zakończył się umiarkowanym sukcesem, gdyż członkowie Projektu rozpoczęli przygotowania do konkursu bardzo późno. Z tego powodu — w przeciwieństwie do innych organizacji metorskich — nie udało się Debianowi zaangażować uczniów do swoich projektów na początku imprezy. Ponieważ w pierwszych dniach nie było zbyt wiele zadań związanych z Debianem, nie udało się zainteresować wielu uczestników, przez co ich liczba w całym konkursie nie było wysoka.
Ponieważ większość zadań związanych z Projektem dotyczyła usprawniania i pracy z samym systemem, większość z nich wymagała instalacji Debiana, co wielu uczniom utrudniało rozpoczęcie pracy. Dodatkowo dopiero na dwa tygodnie przez zakończeniem konkursu dodane zostały zadania związane z tłumaczeniami, które mogłyby zainteresować uczestników, którzy nie byli zbyt pewni swoich umiejętności technicznych i znajomości angielskiego.
Mimo to, 39 zadań Projektu Debian zakończyło się sukcesem:
- 9 zadań związanych z pisaniem podręczników zaowocowało ok. 35 manualami wysłanymi do systemu śledzenia błędów
- 14 zadań związanych z rozwiązywaniem błędów zaowocowało 42 błędami zamkniętymi
- stworzono 4 nowe pakiety
- rozwiązano 1 problem związany z QA
- stworzono jedno nagranie prezentujące motyw graficzny w Squeeze
- na wiki Debiana strona wprowadzająca do pakietowania została przetłumaczona na hiszpański, włoski, kataloński i rumuński, zaś wprowadzająca do Git na hiszpański
- utworzono ikony dla programu elinks
- drobne usprawnienie dla dpkg oraz podręcznik dla
deb-src-control
- wstępny szkic instrukcji utworzenia projektu BOINC w Debianie
- dodano możliwość ponownego uruchamianie w update-notifier-kde
W konkursie wzięło udział około 30 uczniów, przynajmniej jeden z nich nadal współpracuje z Debianem po jego zakończeniu. Ana Guerrero jest z wyników imprezy bardzo zadowolona.
Dodała też, że w tym roku Debian ponownie weźmie udział w Google Summer of Code.
Źródło: ekaia.org/blog/2011/02/01/debian-at-the-google-code-in-2010-11/
Dodany: 02 lut 2011 o 10:17
przez: azhag