Hybrydowe obrazy instalatora Debiana

Steve McIntyre, przewodniczący Zespołu ds. CD, informuje na blogu o szczegółach wprowadzenia funkcji isohybrid do obrazów instalatora Debiana.

Od nieco ponad roku w systemie śledzenia błędów Debiana znajdowało się zgłoszenie, w którym Josh Triplett prosił o tworzenie obrazów CD z funkcją isohybrid dla i386 i amd64. Takie obrazy zawierają — oprócz typowego dla CD systemu plików ISO9660 — wyglądająca na poprawną tablicę partycji DOS. Zatem jeśli skopiować owy obraz bezpośrednio na dysk USB, standardowy BIOS komputera będzie mógł z niego uruchomić system (tu: instalator systemu). To bardzo ciekawa opcja, która znacznie by ułatwiła korzystanie ze standardowego instalatora Debiana na nośnikach USB bez konieczności stosowania się do dużo bardziej zawiłych instrukcji.

Obsługa isohybrid została dodana do syslinux/isolinux jakiś czas temu (dzięki pracy Hansa Petera Anvina i innych deweloperów syslinuksa), jednak wymagane by było przetwarzanie gotowych obrazów programem isohybrid. Z powodu szczególnej metody budowania obrazów CD i DVD w Debianie (umożliwienie budowania obrazów również za pomocą jigdo), metoda ta nie mogła znaleźć zastosowania w Debianie: obrazy generowane przez jigdo różniłyby się od dostępnych na serwerach lustrzanych Debiana. Z pomocą przyszedł jednak Thomas Schmitt (autor xorriso) oraz George Danchev (opiekun xorriso w Debianie).

Ostatnie wersje xorriso obsługują budowanie bezpośrednio obrazów hybrydowych. Deweloperzy Debiana pracowali kilka ostatnich miesięcy nad portowaniem starego kodu JTE (który tworzy obrazy jigdo) z cdrkit na xorriso, teraz — po licznych testach i usuwaniu błędów — wszystko działa jak należy. Steve McIntyre rozbudował kod programu debian-cd o obsługę nowych funkcji xorriso, wszystkie obrazy dla i386 i amd64 (oraz płyty dla obu architektur) z ostatnich kilku tygodni budowane są z użyciem technologii isohybrid.

Dla końcowego użytkownika oznacza to jedno — znaczne ułatwienie. Jeśli chce on zainstalować system z nośnika USB, wystarczy skopiować obraz iso na ów nośnik, np. za pomocą dd (uwaga, wszelkie dane zostaną stracone!):

# dd if=debian-testing-i386-netinst.iso of=/dev/sdX

Instalator uruchomi się z dysku USB, tak samo jakby to zrobił z płyty CD/DVD.

Ponadto McIntyre mówi o planach na przyszłość związanych z nową funkcją — chce m.in. wprowadzić nośniki hybrydowe dla komputerów Mac. Obrazy hybrydowe nie zostaną wprowadzone dla wydania Lenny.

Źródło: blog.einval.com/2011/01/07#isohybrid_CDs

Dodany: 09 sty 2011 o 13:56
przez: azhag

OSnews Wykop Blip Flaker Kciuk Śledzik Facebook Identi.ca Twitter del.icio.us Google Bookmarks

Komentarze (RSS):

1  Gość: saturno, dodany: 2011-01-09 20:51 #636
Czy należy przygotować jakoś specyjalnie nośnik USB przed wykonaniem powyższego polecenia?

2  azhag, dodany: 2011-01-09 21:10 #637
Nie trzeba, miej tylko na uwadze, że wszelkie dane na nim się znajdujące zostaną stracone.

3  Gość: saturno, dodany: 2011-01-09 22:07 #638
Utrata danych to normalne, bo przecież nie da się jednych danych nagrać na innych.
Myślałem, o jakimś specjalnym formatowaniu, aktywowaniu albo jeszcze coś innego.
Ale skoro nic nie trzeba przygotowywać, to bardzo dobra wiadomość :)

Link dodaje do zakładek, bo może się przydać ponieważ żywot napędów moich "dysków elastycznych" dobiega końca i mogą nie dożyć wydania Squeeze.

Ps.: Jako ciekawostkę podam, że miałem problem przy instalacji XP jak również po instalacji napęd nagminnie zawiesza się (frezując Mój Komputer) przy odczycie płyt, a o nagrywaniu można zapomnieć.
Natomiast na Lenny ta sama nagrywarka: czyta, kasuje i nagrywa płyty i tylko sporadycznie jakiejś nie może odczytać.

4  azhag, dodany: 2011-01-09 22:32 #639
> Utrata danych to normalne, bo przecież nie da się jednych danych nagrać na innych.

No tak, ale żeby sobie ktoś nie pomyślał, że utracone zostaną tylko dane znadujące się na np. pierwszych 700 MB 4 GB pena.

W stosownym czasie postaram się opracować jakiś FAQ nt. uruchamiania instalatora z USB.

5  raven18, dodany: 2011-01-10 08:07 #640
>Ps.: Jako ciekawostkę podam, że miałem problem przy instalacji XP jak również po instalacji napęd nagminnie zawiesza się (frezując Mój >Komputer) przy odczycie płyt, a o nagrywaniu można zapomnieć.
>Natomiast na Lenny ta sama nagrywarka: czyta, kasuje i nagrywa płyty i tylko sporadycznie jakiejś nie może odczytać.

To kernel, sprawdź nowszy, ewentualnie starszy, miałem to samo na początku mojej udręki z debianem.

6  Gość: merez, dodany: 2011-01-10 11:53 #641
@raven18

Ale on narzeka na XP, a nie Debiana. ;)

7  raven18, dodany: 2011-01-10 12:08 #642
:) nie wiem dlaczego ale cały czas myślałem że chodzi o squeeze

Aby dodać komentarz Zaloguj się lub Zarejestruj